A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Gürcistan Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Gürcistan, Avrasya’nın Kafkasya bölgesinde yer almaktadır ve başkenti Tiflis şehridir. Gürcistan isminin 11 ve 12. yüzyıllarda kullanılan gurğan isminden geldiği düşünülmektedir ancak bu konuda pek çok etimolog fikir ayrılığı yaşamıştır. Ülkede kullanılan iki resmi dil vardır: Abhazca ve Gürcüce. Bu ülkede yaşayan bireylerin kullandığı para birimi ise Lari olarak bilinmektedir.

Gürcistan’ın Nüfusu

Gürcistan’ın nüfusu, 1 Ocak 2013 tarihinde yapılan nüfus sayımına göre 4.483.200 milyon kişi olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte Gürcistan nüfusu içerdiği etnik çeşitlilik ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Ülkede yaşayan toplam nüfusun %83,8’ini Megreller, Gürcüler, Svanlar ve Lazlar oluşturmaktadır. Bu oranın dışında kalan etnik gruplar ise Osetler, Ruslar, Ermeniler, Abhazlar ve Azerbaycan Türkleri şeklindedir.

Gürcistan nüfusunun kullanmış olduğu diller de dikkat çeken diğer konular arasında yer almaktadır. Nüfusun çoğunluğu; Megrelce, Gürcüce, Svanca ve Lazca dillerini konuşmaktadır. Bununla birlikte Gürcü olmayan diğer nüfus da kendi aralarında Gürcüce konuşmayı tercih etmektedir. Ülkede Güney Kafkas dillerini konuşan nüfus oranı %83,8 olarak ölçülmüştür. Kalan nüfus ise diğer dilleri ve Ermenice, Azerice konuşmayı tercih etmektedir.

Gürcistan’ın Tarihi

Gürcistan’ın tarihi, Paleolitik Çağ’a kadar ilerlemektedir. Günümüzdeki modern Gürcistan, o dönemde insanlar için yerleşim alanları arasında yer almaktaydı. Eski dönemlerde yapılan ilk şaraplara dair kalıntılar Gürcistan toprakları içerisinde bulunmuştur. Bununla birlikte yapılan kazı çalışmalarında daha pek çok millete ait bulgulara rastlanmıştır.

Tarih boyunca pek çok devletle münasebet içerisinde bulunan ve bazı kargaşalara dahil olmak zorunda kalan Gürcistan, net bağımsızlığını 9 Nisan 1991 tarihinde ilan etmiştir. Gürcistan’ın ilk bağımsızlık yılları içerisinde bu ülkeye başkanlık eden isim ise Zviad Gamsahurdia olmuştur. Cumhurbaşkanı olarak seçilen bu isim, Güney Osetya ve Abhazya gibi bölgeler üzerinde mevcut otoritesini savunacağına dair sözler vermiştir.

Gürcistan bağımsızlığını ilan ettiği tarihten sonra da çatışmalar arasında kendisini bulmaya devam etmiştir. Ülkenin cumhurbaşkanı olarak seçilen Zviad, 1992 yılında kanlı bir darbede öldürülmüştür. Bu olayın ardından Gürcistan, 3 yıl süren iç savaşa maruz kalmıştır.

Gürcistan’ın Bayrağının Anlamı

Gürcistan’ın bayrağının anlamı, daha çok ülkenin siyasal yanına dayanmaktadır. İlk kez 14 Ocak 2004 tarihinde kabul edilen bu bayrak 5 haç işaretinden oluşmaktadır. 1918-1921 yılları arasında farklı bir bayrak kullanan Gürcistan, günümüzdeki bayrağını 2004 tarihinde parlamentodan alınan yeterli oylar sayesinde kullanmaya başlamıştır. Bu ülkenin bayrağı aynı zamanda geçmişte Gürcü Krallığı’nın da bayrağıydı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu