Türk Dili ve Edebiyatıİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Günlük (Günce) Nedir?

Günlük (Günce) Nedir?

Bu yazımızda sizler için Günlük (Günce) Nedir? konusunu derledik, Günlük Nedir? yazımızı uzun ve güzel bir anlatımla sizler için hazırladık. Günlük (Günce) Nedir? konusunu örnekleriyle birlikte okuyarak konusunu daha iyi anlayacaksınız. sayfamızı arkadaşlarınızla veya sosyal medyada paylaşarak arkadaşlarınızda faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Günlük Nedir?

Bir kişinin, bir gün içinde yaşadıklarını, gördüklerini, düşündüklerini tarih belirterek aktardığı yazı türüne günlük denir. Günlükte günlük yaşam içinde izlenen bir tiyatro, okulda veya iş yerinde yaşanan bir olay, okunan bir kitaptan edinilen izlenimler yer alabilir.

Günlükte kişi, kendini anlatır, kendi iç dünyasını samimi bir dille ortaya koyar. Günlüğün temelde yayımlanma amacı yoktur ama kimi yazarlar yayımlamak amacıyla günlük tutar. Bu günlükler bazen uzun zaman sonra bazen de yazılır yazılmaz yayımlanabilir. Günlük, öğretmeye bağlı anlatım türlerindendir. Günlüklerde kişi, önemli gördüğü olay, gözlem veya izlenimleri hatta hayalleri günü gününe yazar.

Günlük tutmak kişiyi geliştirici bir etkinliktir. Her gün duygu ve düşünceleri yazmak, kişi için geliştirici ve yönlendirici bir etki oluşturur. Duygu ve düşüncelerini yazarken kendini yeniden gözden geçirme fırsatı da yakalar. Aynı zamanda günlük, kişinin kendini dışa vurmanın bir yoludur. Günlük tutma kişiye yazma alışkanlığı da kazandırır. Böylece kişi, duygu ve düşüncelerini güzel cümlelerle, etkili bir şekilde anlatma becerisi kazanır.

Günlük, kişisel yaşamı konu alan öğretici metinlerdendir. Bu türden, roman, gezi yazısı, biyografi, hikâye gibi edebî türler de yararlanabilir. Örneğin günlüklerden oluşan romanlar yazılabilir. Gogol’un “Bir Delinin Günlüğü”, Daniel Defoe’nun “Veba Yılı Günlüğü” ve Reşat Nuri Güntekin’in “Çalıkuşu” buna örnektir.

Günlükler sıcağı sıcağına yazıldığından inandırıcılığı olan metinlerdir. Yazar, bu metinleri gözlemlerinden hareketle kaleme alır. Bu da günlüğü daha inandırıcı hâle getirir.

Günlüklerde yalın ve duru bir anlatım vardır. Çünkü yazar, duygu ve düşüncelerini içinden geldiği gibi, kısa ve öz bir şekilde dile getirir. Günlüklerde dil işlenen konuya göre göndergesel işlevde veya sanatsal işlevde kullanılabilir.

Günlük türünde yazar, bir olay anlatabilir, bu durumda öykülemeden; bir yeri okurun gözünde canlanacak şekilde ifade edebilir, bu durumda betimlemeden; bir nesne veya durumla ilgili bilgi verebilir, bu durumda açıklamadan yararlanabilir. Yine düşünceyi geliştirme yolu olan örneklemeden, karşılaştırmadan, tanımlamadan vs. yararlanabilir.

Günlüklerin Ortak Özellikleri

Günlük, günü gününe yazılan yazılardan oluştuğundan yazıldığı günün tarihini taşır.

» Konuşma diline yakın bir anlatımla kaleme alınır.
» Açık ve anlaşılır bir dil kullanılır.
» Günlüklerde gözlem önemlidir.
» Günlüklerde yaşanan ve görülenle yazıda dile getirilen arasında herhangi bir zaman farkı yoktur.
» Öznellik ve içtenlik ağır basar.
» Biçimsel olarak kısa yazılardır, bu nedenle çoğunluk tek paragraf üzerine yazılır.
» Günlükler, her konuda yazılabilir.
» Günlükler insanı iç ve dış özellikleriyle en yalın bir şekilde gösteren yazılardır.
» Günlükler hatıra, gezi yazısı, roman gibi edebî metinlerde kullanılabilir.
» Günlükler, okur dikkate alınmadan yazılır.

26 Aralık 1975
Öykü kitabım çıkmış. Cağaloğlu’na inip alacağım birkaç tane. Hava yağmurlu, pis. Köprünün tam ortasındayken yaygın, büyük bir kızıllık aldı gözümü. Şoför de şaşırdı. Birilerine sorduk, Gürün Han’da yangın çıkmış. Öteki hanlara da sıçramış. Halk öyle alışık ki böyle olaylara, kılı bile kıpırdamıyor. Sıkışan trafiği yarıp güvercinlere yem atanlar da var. Kimse başını çevirip yangına bakmıyor. Oysa kara dumanlarla kaplı.

(Tomris Uyar, Gündökümü)

Bu metinde yazar, yaşadığı olayı gün ve tarih belirterek yazmış. Yeni çıkan kitabını almak için dışarı çıkan yazar, gözlemlerini dile getirmiş. Bir yangını anlatırken halkın duyarsızlığını da dile getirmiştir.

Batı Edebiyatında Günlük

Günlük, ilk önce Romalılar tarafından kullanılmıştır. Bu, edebi bir nitelik taşımaz. Kamu kuruluşlarında yapılan işlemlerin tutulmasına yöneliktir. Günlüklerden savaşları ve askeri hareketleri not etmek için de yararlanılmıştır. Günlük türü, edebî niteliğini Rönesans’tan sonra, özellikle 19. yüzyılda kazanmıştır. Dünya edebiyatında Alfred de Vigny, Stendhal, Goethe, Baudelaire, Andre Gide, Virginia Woolf… gibi sanatçılar günlük türünde eser vermiştir.

Türk Edebiyatında Günlük

Günlük, Türk edebiyatına sonradan giren bir yazı türüdür. Ancak eskiden devlet görevlilerinin günlük olaylan ve giderleri tuttuğu “ruzname”ler günlük niteliği taşıyan ilk eserlerdir.

Batılı anlamdaki günlük türü edebiyatımızda Tanzimat’tan sonra görülmeye başlanmıştır. Edebiyatımızdaki ilk günlük Ali Bey’in “Seyahat Jurnali”dir. Şair Nigar Hanım’ın “’Hayatımın Hikâyesi” adıyla basılan günlükleri de önemlidir. Atatürk’ün Anafartalar Savaşı sırasında tuttuğu günlükler, ölümünden sekiz yıl sonra yayımlanmıştır. Edebiyatımızda birçok yazar günlük yazmıştır ancak edebiyatımızda günlük denince akla gelen en önemli yazarlar Nurullah Ataç ve Salah Birsel’dir. Şimdi günlük türünde eser veren kimi sanatçıları ve eserlerini verelim:

Nurullah Ataç: Günce, Gazi Günlüğü, Uçuş Günlüğü
Salah Birsel: Kuşları Örtünmek, Nezleli Karga…
Falih Rıfkı Atay: Yolculuk Defteri
Cemal Süreya: Günler
Tomris Uyar: Gündökümü, Sesler, Yüzler, Sokaklar
Cemil Meriç: Jurnal
Oğuz Atay: Günlük
Hilmi Yavuz: El Yazılarına Vuruyor Güneş
Adalet Ağaoğlu: Damla Damla Günler
Oktay Akbal: Anılarda Görmek, Geçmışin Kuşları, Yeryüzü Korkusu
Cahit Zarifoğlu: Yaşamak

Türk Dili ve Edebiyatı Konularını Görmek İçin Linke Tıklayın

İlginizi Çekebilecek Konuları

2020 TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

LGS Türkçe Deneme Çöz

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 LGS Konuları ve Soru Dağılımları (MEB)

» LGS Puan Hesaplama

TYT Deneme PDF İndir

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Takdir Teşekkür Hesaplama

Puan Hesaplamaları

2019 Bursluluk Sınavı Soruları ve Cevapları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

Güncel Yazılı Soruları ve Cevapları

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu