A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Güney Sudan Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Güney Sudan, Orta Afrika’da yer alan bir ülkedir. “Adalet, hürriyet, refah” sloganına sahip olan Güney Sudan, pek çok etnik grubun bir çatı altında yaşadığı bir ülkedir. Kenya, Sudan, Kongo, Etiyopya, Uganda, Orta Afrika Cumhuriyeti ülkeleri ile komşu olan Güney Sudan’ın başkenti Cuba olmaktadır. Güney Sudan, Sudan ülkesinden ayrılarak kurulmuştur.

Güney Sudan’ın Nüfusu

Güney Sudan’ın nüfusu, 2018 yılında verilere dayanan tahminlere göre 12.778.250 olmaktadır. Nüfusun büyük bir bölümü başkent ve çevresinde ikamet etmektedir. Güney Sudan nüfusu, büyük bir din karmaşası içerisindedir. Halkın %17’lik kısmı Hristiyan, %19’luk kısmı ise Müslümandır. Halkın çok büyük bir bölümü ise animizm adlı canlı varlıklar üzerine ibadet edilen bir dine mensuptur. Güney Sudan’da Hristiyanlık her geçen gün ilerleme kaydetmektedir. Ancak bu durum diğer dinlere mensup olan bireylerin gerginlik çıkartabilme potansiyelini arttırmaktadır. Bu nedenle Güney Sudan dini yapısı oldukça tartışmalı konular arasında yer almaktadır.

Güney Sudan, etnik gruplar konusunda da oldukça çeşitlidir. Güney Sudan’da yaşayan insanların 60 farklı kökeninin olduğu söylenmektedir. Didinga, Murle, Dinka, Nuer, Mundari, Kakwa, Pojulu, Shilluk, Bari, Lotuko, Acholi, Madi, Lulubo, Kuku, Zande, Moru, Lokoya, Lango, Toposa ülkede var olan etnik gruplardan yalnızca bazılarıdır.

Güney Sudan’ın Tarihi

Güney Sudan’ın tarihi, 2011 yılına dayanmaktadır. Afrika kıtasındaki en genç ülke olan Güney Sudan, aslında Sudan ülkesine bağlı olan eski bir ülkeydi. Ancak iki grup arasında din, siyaset gibi önemli konular yüzünden meydana gelen durumlar nedeniyle Sudan’ın güney kesimi referandum kararıyla bölünmüştür. Resmi bölünme kararının verilmesinde önce 22 yıl boyunca süren bir iç savaş yaşanmıştır. Bu iç savaş sonucunda iki grubun maddi ve manevi gücü yok denecek kadar azalmıştır. Bu nedenle, iki zıt taraf da bir ortak karara varmaya mecbur kalmış ve Güney Sudanlıların ülkeyi bölüp kendi devletlerini kurmasına izin verilmiştir. Ülke, günümüzde demokratik başkanlık sistemi ile yönetilmektedir.

Güney Sudan’ın Bayrağının Anlamı

Güney Sudan’ın bayrağının anlamı, yeni kurulan ülkenin temsili niteliğindedir. İç savaşın sonlanması ve ülkenin ayrılma kararı ile birlikte oluşturulan yeni bayrak, Sudan bayrağına benzerlik göstermektedir. Bayrağın her renginde farklı bir anlam gizlidir. Siyah renk Güney Sudan halkını, mavi Nil Nehri’ni, beyaz barış içinde yaşayan toplumu, kırmızı iç savaşta akan kanı ve yeşil renk ise doğayı temsil edecek şekilde oluşturulmuştur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu