A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Güney Osetya Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Güney Osetya; Rusya ve Gürcistan arasında yer alan küçük bir ülkedir. Başkenti Tskhinvali olan güney Osetya, resmi dil olarak Osetçe, Gürcüce ve Rusçayı kabul etmektedir. Osetçe, ülkenin en çok konuşulan dili olsa da, coğrafi konum nedeniyle Rusça ve Gürcüce de konuşulabilmektedir. Halkın büyük bir bölümü, başkent Tskhinvali’de yaşamını sürdürmektedir.

Güney Osetya’nın Nüfusu 

Güney Osetya nüfusu, 2015 yılında yapılan nüfus tahminlerine göre yaklaşık olarak 53,532 olmaktadır. Bu nüfusun büyük bir bölümü başkentte yaşamını sürdürmektedir. Bu durumun nedeni, başkentteki iş imkânlarının daha fazla olmasıdır. Ülkede yaşayan 10.000’i aşkın Gürcistan vatandaşı da olmaktadır. Osetya vatandaşlarının bir kısmı da çevre ülkelere imkânların daha fazla olması nedeniyle göç etmektedir.

Güney Osetya halkı, para birimi olarak Rus Rublesi kullanmaktadır. Devletin kendisine ait bir para birimi olmadığı için Rusya’da kullanılan para birimi kullanılmaktadır. Cumhuriyet ülkesi olan Güney Osetya, kendi birliğini kurmakta zorluk yaşamıştır. Bu durumun sebebi, Rusya ve Gürcistan’ın Güney Osetya’yı bünyesine dâhil etmek için uzun bir süre boyunca uğraş vermiş olmasıdır. Bu nedenle Güney Osetya’nın durumuna bakılacak olursa çok fazla Gürcistan ve Rusya etkisi gözlenebilmektedir.

Güney Osetya’nın Tarihi

Güney Osetya’nın tarihi, Alanlara dayandığı bilinmektedir. Tarihe bakılacak olursa köklü bir medeniyetin devamı olduğu görülen Osetya, yakın geçmişte büyük sorunlar yaşamıştır. Uzun süre boyunca Gürcistan ile barışçıl bir şekilde yaşayan Güney Osetya’da bu durum bozulmuştur. Gürcistan, bağımsız bir devlet olduğunu ilan ettikten sonra, Güney Osetya’yı bünyesine dâhil etmiştir. Olay, Rusya’nın devreye girmesi ile birlikte 2008 yılına kadar çözülmüştür. Ancak 2008 yılında yapılan bir saldırıdan sorumlu tutulan Güney Osetya, Gürcistan ile savaşmak durumunda kalmıştır. Küçük bir ülke olması ve Gürcistan kadar büyük bir ordu kuramamış olması nedeniyle Güney Osetya zor zamanlar geçirmiştir. Güney Osetya, Avrupa ve Rusya’nın olaya müdahil olması ile birlikte bir antlaşma imzalamış ve Gürcistan ile olan sorunlarının bitmesini sağlamıştır.

Güney Osetya’nın Bayrağının Anlamı

Güney Osetya’nın bayrağının anlamı, Güney Osetya halkının ataları olan Alanlardan gelmektedir. Alanlar toplumunun renklerinde bir bayrak oluşturan Güney Osetya, yatay üç şeritten oluşan bir bayrak tercih etmiştir. Bu bayraktaki renkler sırasıyla beyaz, kırmızı ve altın sarısıdır. Bayrağın ilk şeridindeki beyaz renk bu halkın saf ve ahlaklı olduğunu temsil etmektedir. Kırmızı renk, halkın savaşçı ruha sahip olduğunun tanımıdır. Sarı renk ise, huzuru simgeler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu