A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Güney Kore Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Güney Kore, Doğu Asya’da bulunan ülkelerden bir tanesidir. Yarım ada ülkesi olan Güney Kore’nin başkenti Seul’dur. Seul, ülkenin en kalabalık şehridir. Ayrıca Seul, dünyanın en kalabalık şehirleri listesinin başlarında yer almaktadır. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Güney Kore, her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret edilmektedir.

Güney Kore’nin Nüfusu

Güney Kore’nin nüfusu, 2019 yılı tahminlerinde göre 51 milyon 709 bin olmaktadır. Güney Kore halkının 5’te 1’i Seul’da yaşamını sürdürmektedir. Halkın çok büyük bir bölümü Kore kökenlidir. Dil bakımından da herkes aynı dili konuşmaktadır. Bu sebeplerden dolayı, Güney Kore için homojen halk terimi kullanılabilmektedir. Güney Kore halkının yalnızca çok küçük bir bölümü Çinlilerden oluşmaktadır.

Güney Kore’de nüfus artışları sona ermiştir. Zira 1950’li yıllarda hızla artan nüfusu kontrol altına alabilmek için çeşitli kampanyalar başlatılmış ve doğum oranları %1’den az bir hale getirilmiştir. Ayrıca ülkeden göç etme ve ülkeye göç alma oranları birbiri ile aynıdır. Bu nedenle ülke nüfusu hep aynı seğirmektedir. Güney Kore insanları 6 ila 12 yaşları arasında zorunlu eğitim almaktadır. Bu nedenle okuma yazma oranları oldukça yüksektir. Ülke, vatandaşlarına pek çok olanak sağlamaktadır. Güney Kore halkı üretken ve çalışkan kişiliktedir. Bu nedenle ülkede dünyaca ünlü markalar kurulmuştur. Ayrıca suç oranı Avrupa’ya kıyasla oldukça düşüktür.

Güney Kore’nin Tarihi

Güney Kore’nin tarihi, milattan öncesine dayanmaktadır. Eski zamanlardan beri çok kez işgale uğrayan Kore, 2. Dünya Savaşı sonrası ikiye bölünmüştür. Aynı ülkenin kuzey ve güney olarak iki parçaya ayrılması, yeni iki ülkenin savaşmasına ve zor zamanlar geçirmesine neden olmuştur. Kuzey Kore ülkesinin komutasındaki ordu, Güney Kore’ye savaş açarak bölgeyi kendi topraklarına dâhil etmek istemiştir. Ancak uzun süren savaşın ardından barış antlaşması imzalanarak 8 maddelik bir bildiri yayınlanmıştır. Aynı topraklarda yaşayan halkın bölünmesi ve birbirine düşman hale gelmesi, barış imzalansa da günümüzde devam etmektedir.

Güney Kore’nin Bayrağının Anlamı

Güney Kore’nin bayrağının anlamı, ülkenin geçmişinden gelmektedir. Taegukgi olarak adlandırılan Güney Kore bayrağı, beyaz bayrak üzerine küre şeklinde mavi ve kırmızı renk ve bu sembolün 4 tarafında yer alan kesikli sembollerden meydana gelmektedir. Ortadaki küre birbirinden zıt iki durumu ifade ederken, kenarlardaki semboller hava, su, ateş ve toprağı sembolize etmektedir. Güney Kore bayrağının ilk hali 1800’lü yıllarda oluşturulmuş ve az bir değişim ile günümüze gelmiştir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu