A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Güney Afrika Cumhuriyeti Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Güney Afrika Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güneyinde bulunan bir ülkedir. Güney Afrika Cumhuriyeti başkenti, diğer pek çok ülkeden farklı olarak 3 tanedir. Bu ülkede yürütme başkenti Pretoria, yasama başkenti Cape Town, yargı başkenti ise Bloemfontein olmaktadır. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin hem Atlas hem de Hint Okyanusu’na kıyısı bulunmaktadır. Güney Afrika Cumhuriyeti’nde kullanılan para birimi, ülkenin kendisi tarafından üretilen Rand’dır.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Nüfusu

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin nüfusu, 2011 yılında yapılan sayımdan sonra 2019 yılında 59.622.350 olarak tahmin edilmiştir. Yüzölçümü olarak oldukça geniş bir toprağa sahip olan Güney Afrika Cumhuriyeti, yüzölçümü bakımından en büyük 24. ülkedir. Nüfusun büyük bir bölümü büyük şehirlerde yaşamaktadır. Halkın %66,9’u başkentler dâhil olmak üzere büyük şehirlerde, geri kalanlar ise düzensiz bir şekilde köylerde yaşamaktadır.

Güney Afrika Cumhuriyeti dili, resmi olarak 10 tanedir. Bu ülkede 10 tane dil yasalarca kabul edilmiştir. Afrikanca başta olmak üzere yerel Afrika dilleri ve İngilizce de listenin içerisinde yer almaktadır. Halkın büyük bir bölümü, kendi topluluklarına ait olan etnik dilleri konuşmaktadır. Ülkede en çok inanç sergilenen din ise Hristiyanlıktır. Yapılan araştırmalara göre halkın %15’i tanrı inancına sahip değildir. Ayrıca Müslümanlık da azınlık olarak inanılan dinler arasındadır.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Tarihi

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin tarihi, oldukça eski çağlara dayanmaktadır. Kazılardan elde edilen bilgilere göre 3,5 milyon yıl öncesine dair yaşam belirtileri mevcuttur. Bu ülke de, pek çok Afrika ve ada ülkesi gibi sömürgeciliğe maruz kalmıştır.  Güney Afrika Cumhuriyeti, Hollanda’nın sömürgecilik hareketlerine maruz kalmış ülkelerden bir tanesidir. 1961 yılında tam bağımsız bir ülke haline gelen Güney Afrika Cumhuriyeti, günümüzde en zengin Afrika ülkesi olmaktadır. İç sorunları da büyük ölçüde çözmesi ile bugünlere ulaşmayı başaran Güney Afrika Cumhuriyeti, en çok ziyaretçi alan Afrika ülkeleri arasındadır.   

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Bayrağının Anlamı

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin bayrağının anlamı, soy bilimci ve iş adamı olan Frederick Brownell tarafından oluşturulmuştur. Frederick Brownell, bayrağı oluştururken çeşitli kültürleri temsil etmek için fazla renk kullanmıştır. Güney Afrika Cumhuriyeti bayrağı, dünya bayrakları arasında en renkli resmi bayraklardan bir tanesidir. Bayrakta yer alan siyah ve beyaz renkler, ülkedeki halkın ırklarını temsil etmektedir. Mavi renk gökyüzünü temsil ederken, sarı renk yer altı kaynaklarının ve yeşil renk toprakların sembolüdür. Ortada oluşan Y harfi ise ülkedeki ırkların barışçıl olmasını temsil eder.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu