A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Guatemala Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Guatemala, Karayip Denizi ve Büyük Okyanus’a kıyısı olan bir ülkedir. Guatemala ülkesinin başkenti, ülke ile aynı adı taşıyan Guatemala olmaktadır. Şehir olarak Guatemala, Orta Amerika’daki en büyük şehir olarak kayıtlara geçmiştir. Sonsuz ilkbahar ülkesi olarak anılan Guatemala’da İspanyolca konuşulmaktadır. Ancak İspanya’dan farklı bir lehçe ile konuşulduğu için bu ülkede konuşulan dile Guatemala İspanyolcası da denilebilmektedir. 

Guatemala’nın Nüfusu

Guatemala’nın nüfusu, 2018 yılında yapılan tahminlere göre 17.263.239 olarak kayıtlara geçmiştir. Ülkedeki en fazla nüfusa sahip şehir, başkent Guatemala olmaktadır. Başkentte 2 milyondan fazla insan yaşamaktadır. Kalan bölgelerde ise, çoğunlukla yerel halk yaşamaktadır. Guatemala nüfusu, farklı etnik gruplardan oluşmaktadır. Nüfusun %41’i melez olarak bilinen Mestizolardan oluşmaktadır. Melez topluluklardan sonra 18,6% oranı ile beyaz ırklar gelmektedir. Kalan nüfus ise Kiçeler, Mamlar, Kakçiler, Mayalar gibi farklı yerel gruplara aittir.

Guatemala, doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Hem Karayip Denizi hem de Büyük Okyanus’a kıyısı olan ülke, ormanları ile de pek çok turist çekmektedir. Guatemala halkının büyük bir bölümü Hristiyan’dır. Çoğunluk olarak Katolik mezhebine bağlı olan Hristiyanların yanı sıra azınlık olarak bazı inançlar ya da inançsızlıklar mevcuttur. 

Guatemala’nın Tarihi

Guatemala’nın tarihi, milattan önceye dayanmaktadır. Pek çok uygarlığın söz sahibi olduğu Guatemala toprakları, farklı kültürlere ev sahipliği yapmıştır. 16. Yüzyıla gelindiği zaman, İspanya’nın Guatemala bölgesine hakim olma isteği görülmektedir. Bu isteğini gerçekleştiren İspanya, Guatemala ile Meksika’yı bir çatı altında toplayarak sömürgecilik yağmıştır.

Guatemala 1821 senesinde bağımsızlığını ilan etmiş olsa da, refah sağlanamamıştır. Zira Dünya savaşı ve iç sorunlar nedeniyle pek çok insan ölmüş ya da ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştır. Guatemala’da siyasi sorunların neden olduğu bir iç savaş başlamış ve 39 yıl sürmüştür. Ülkenin yıkılma noktasına gelmesi, arabulucu devletler sayesinde engellenmiştir. Ancak hala günümüzde olumsuz etkiler gözlenmektedir.

Guatemala’nın Bayrağının Anlamı

Guatemala’nın bayrağının anlamı, ülkenin coğrafi konumu ve bağımsızlığı üzerine tasarlanmıştır. Boylamasına 3 eşit şeritten oluşan Guatemala bayrağı; mavi, beyaz, mavi renktedir. Her iki yanda yer alan mavi şeritler, ülkenin etrafında bulunan Pasifik ve Atlas okyanusunu simgelemektedir. Orta tarafta bulunan beyaz şerit ise, ülkedeki saflığın sembolüdür. Bu bayrak, ülke içerisinde kullanılmaktadır. Resmi bayrakta ise aynı bayrağın üzerinde bir amblem bulunmaktadır. Amblemin üzerinde İspanya’dan bağımsızlık kazanılan tarihin olduğu bir kâğıt ve bu kâğıdın üzerinden duran bir Quetzal kuşu bulunmaktadır.   

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu