A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Grenada Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Grenada, Karayip Denizi’nde bulunana ada ülkelerinden bir tanesidir. Başkenti Saint George’s olan Grenada’nın en fazla nüfusa sahip olan ili de Saint George’s olmaktadır. Grenada ülkesinde temel geçim kaynağı turizm olmaktadır. Her sene çeşitli etkinlik ve festivaller düzenlenerek turistler karşılanmaktadır.

Grenada’nın Nüfusu

Grenada’nın nüfusu, 2018 yılındaki veri tahminlerine göre 111.454 olarak kayıtlara geçmiştir. Ülkede yaşayan vatandaşların büyük bir bölümü, şehir hayatının yoğun olduğu başkent ve çevresinde yaşamaktadır. Zira bu bölgelerde hem yaşam standartları hem de iş olanakları adanın diğer kısımlarına göre daha fazladır. Grenada nüfusunun büyük bir bölümü, okuma yazma bilmektedir. %98’in üzerinde bir okuma yazma oranı bulunmaktadır.

Grenada resmi dili İngilizcedir. Ancak halkın çoğu Fransızca da bilmektedir. Herhangi bir ülkeye sınırı olmayan Grenadaki dil farklılıklarının sebebi, tarihte İngiltere ve Fransa’nın boyunduruğu altında kalmış olmasıdır. Halk, %86 oranında Hristiyan’dır. Geri kalan azınlıklarda Rastafaryanlık, dinsizlik, Müslümanlık gibi çeşitli inançları benimsemektedir. 2008 verilerine göre ülkedeki yoksulluk oranı %38 olmaktadır. Ülkede kullanılan para birimi ise, bölge adalarda da kullanılan Doğu Karayip Doları’dır.

Grenada’nın Tarihi

Grenada’nın tarihi, milattan önce dönemlere dayanmaktadır. Araştırmalara göre, bugünkü Grenada topraklarına yerleşen ilk halk Güney Amerikalılardır. Grenada, çoğu küçük ada ülkesi gibi Avrupalılar tarafından koloni haline getirilmiş ve uzun bir süre boyunca ülke kendisini yönetemeden Fransa ve İngiltere’nin yönetimine kalmıştır. İngiltere ve Fransa arasındaki antlaşmalar, ülkenin farklı dönemlerde farklı ülkeler tarafından yönetilmesine neden olmuştur.

Grenada, günümüzde bağımsız bir ülke statüsünde olsa da hala İngiltere’ye bağlı olmaktadır. Bağımsızlık kazanan Grenada, bu sevindirici olaydan sonra iç anlaşmazlıklar ile karşı karşıya kalmıştır. Ülkenin başkanı yurt dışına çıktığı zaman habersiz olarak görevden alınmış ve büyük bir darbe gerçekleştirilmiştir. Bu durum, ülkede kanlı bir döneme sebep olmuştur. Günümüzde ise hem ekonominin hem de birliğin korunabilmesi için çeşitli alanlarda ihracatlar yapılmaktadır.

Grenada’nın Bayrağının Anlamı

Grenada’nın bayrağının anlamı, ülkenin hem coğrafyası hem de tarihi ile bağlantılıdır. Bayrağın tasarımı kırmızı bir çerçeve üzerine çapraz şekilde 4 parçaya ayrılmıştır. Bayraktaki renkler de bir anlama işaret etmektedir. Bayrakta bulunan kırmızı renk, savaşlarda dökülen kanı temsil etmektedir. Sarı kısımlar hem güneşi hem de ülkenin bereketini anlatmaktadır. Bayrağın üzerinde bulunan Hindistan cevizi sembolü, ülkedeki tarım ve yetiştiricilik faaliyetlerini simgelemektedir. Bağımsızlık ilan yılından itibaren kullanılan Grenada bayrağı, ülke durumunun sembolü niteliğindedir. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu