A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Gine Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Gine, Afrika kıtasında yer alan ülkelerden bir tanesidir. Afrika’nın batı kesiminde yer alan Gine’nin Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunmaktadır. Gine körfezi, ismini ülkeden almıştır. Gine’nin anlamı ise “Siyahiler Ülkesi” olarak geçmektedir. Gine’nin başkenti, Konakri’dir. Resmi dil olarak Fransızca konuşulan ülkede, para birimi olarak Gine Frangı kullanılmaktadır.

Gine’nin Nüfusu

Gine’nin nüfusu, 2018 yılında yapılan tahminlere göre 12.414.293 olmaktadır. Nüfusun büyük bir bölümü büyük iki şehirde toplanmıştır. Diğer şehirlerde ise, kırsal yaşam hâkimdir. Gine, oldukça genç bir nüfusa sahiptir. Gine nüfusunun neredeyse %60’lık bölümü 0 ila 24 yaş arasındadır. Bu tablo, ülkedeki çalışan sayısının fazla olduğunu göstermektedir. Ülkenin yaklaşık %4 nüfusu 65 yaşında ya da üzerindedir.

Gine dini, Müslümanlıktır. Ancak yasalar ile Müslümanlık dininin benimsendiği belirtilmemektedir. Halkın %85’i Müslüman hayat biçimini benimsemektedir. Azınlık olarak ise Hristiyanlık ve yerel Afrika dinlerine inanç sergilenmektedir. Gine’de eğitim oldukça düşük seviyededir. Zira erkekler, erken yaşta çalışmakta, kızlar ise erken yaşta evlenmektedir. Bu durum, eğitim seviyesinin düşük olmasına neden olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre 15 yaşının üzerinde okuma yazma bilen insanlar, toplumun yalnızca %41’ini oluşturmaktadır. Çocuk yaşta yapılan evlilikler baz alınırsa, dünyanın en çok küçük yaşta evlilik yapılan 4. ülkesidir.

Gine’nin Tarihi

Gine’nin tarihi, eski zamanlara dayanmaktadır. Avrupalılar tarafından keşfedilmeden önce, Gine’de yalnızca yerel halk yaşamaktaydı. Ancak Portekizli denizciler tarafından keşfedildikten sonra, Gine sömürge ve ticaret hedefi haline gelmiştir. Pek çok ülke, ticaret için Gine’yi tercih ediyordu. Neredeyse hiç fiilen saldırıya uğramamış olan Gine, sömürgecilik hareketlerine maruz kalmaya uzun bir süre devam etmiştir.

Gine, Fransa tarafından 1958 yılına kadar kontrol edildiği için Fransızcayı ana dil olarak kabul etmektedir. Zira uzun bir dönem ülkede Fransızca konuşulmuştur. Yerel halk, bağımsızlıktan sonra kendi dillerini konuşmak istediklerinden dolayı Fransızca öğrenmeyi reddetmiştir. Ancak eğitim dilinin de Fransızca olması, ülkedeki çoğu kişinin bu dile adapte olmasına neden olmuştur.

Gine’nin Bayrağının Anlamı

Gine’nin bayrağının anlamı, ülkenin geçmişinin bir sembolüdür. Gine, uzun süre Fransa kontrolünde kaldığı için bayrağı, Fransa bayrağı gibi dikey 3 şeritten oluşmaktadır. Renklerde ise kırmızı, sarı, yeşil kullanılmıştır. Bu renkler, Afrika ülkelerinde sıkça kullanılmaktadır. Bayraktaki yeşil şerit ülkenin doğal zenginliğin, kırmızı şerit akan kanı ve dökülen teri, sarı şerit ise güneşi ve ülkenin yeraltı zenginliklerini temsil etmektedir.      

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu