A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Gine Bissau Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Gine Bissau, Batı Afrika’da yer alan bir ülkedir. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında gösterilen Gine Bissau, Gine ve Senegal’e komşudur. Gine Bissau’nun başkenti ve ülkenin en kalabalık şehri ise Bissau olmaktadır. Ülkenin ismi, yerel dillerden gelmektedir. Anlamı ise siyahilerin yaşadığı ülkedir.

Gine Bissau’nun Nüfusu

Gine Bissau’nun nüfusu, 2018 yılı tahminlerine göre 1 milyon 874 bin olmaktadır. Nüfusun büyük bir bölümü, şehir hayatının hâkim olduğu başkent ve çevresinde yaşamaktadır. Dünya nüfus sıralamasına göre 153. sırada yer alan Gine Bissau, genç bir nüfusa sahiptir. 0 – 24 yaş arasındaki nisanlar, toplumun %60’tan daha büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Yaşlı nüfus (65 yaş ve üzeri) ise, toplumun %3,04’üne tekabül etmektedir.

Gine Bissau dili Portekizcedir. Resmi olarak kabul edilen bu dil, pek çok kişi tarafından bilinmemektedir. Zira halk, yerel etnik dillerini daha çok benimsemekte ve her toplulukta dil farklılıkları gözlenmektedir. Halk, birkaç dilin karışımı olan kendilerine özgü bir dil konuşabilmektedir. Ancak temellerin farklı olması nedeniyle, resmi dil Portekizce olarak kalmıştır. Gine Bissau toplumunun yarısı Müslümanlık dinini benimsemektedir. Kalan %10’luk kısım Hristiyan iken, kalan %40 yerel dinlere inanmaktadır.    

Gine Bissau’nun Tarihi

Gine Bissau’nun tarihi, bu bölgeye yerleşimlerin başladığı 13. yüzyıla dayanmaktadır. Portekizli denizciler tarafından keşfedilen Gine Bissau, Portekiz tüccarlarının bir kent kurarak ticaret yapmalarına tanıklık etmiştir. Uzun yıllar boyunca Portekiz egemenliği altında yaşayan Gine Bissau, yeni bir parti kurarak bağımsızlık için mücadele vermeye başlamıştır.

Gine Bissau, bağımsızlığını 1973 tarihinde ilan etmiştir. Ancak bu ilan, Portekiz tarafından kabul edilmemiştir. Gine Bissau ülkesinin bağımsız bir ülke olması 1974 senesine kadar uzamış ve sonunda Portekiz tarafından kabul edilmiştir.

Gine Bissau’nun Bayrağının Anlamı

Gine Bissau’nun bayrağının anlamı, ülkenin geçmişini temsil edecek şekilde tasarlanmıştır. 1973 yılında, Gine Bissau’nun bağımsızlığını ilan ettiği dönemde kullanılmaya başlanan bayrak, günümüzde de kullanılmaya devam etmektedir. Bayrağın renkleri, Afrika birliklerinin benimsediği renklerden olan kırmızı, sarı ve yeşildir. Ülkenin bağımsızlığı için kurula Partido Africano da Independência da Guiné e Cabo Verde partisinin bayrağından esinlenerek oluşturulan Gine Bissau bayrağı, ülkedeki doğayı, emeği, savaşı temsil etmektedir. Bayrağın sol tarafında bulunan siyah yıldız ise, uzun yıllar boyunca ırkçılığa maruz kalan siyahi Afrikalıların birliğini, şerefini ve haysiyetini anlatmak için eklenmiştir. Eklenen her detay, bayrağın bugünkü son halini almasını sağlamıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu