Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Gıda Mühendisliği Bölümü

Gıda Mühendisliği Bölümü

Gıda Mühendisliği Bölümü adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Gıda Mühendisliği Bölümü adlı bu makaleyi okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.
 

Gıda Mühendisliği Bölümü’nün Amacı

Gıda mühendisliği bölümünde , gıda hammaddelerinin değerlendirilmesi ve gıda kaynaklarının nitelik ve nicelik bakımından korunması, artıklarından yeni besin oluşturulması, hammaddelerden çok yönlü yararlanılması ve böylece sağlıklı gıda çeşitlerinin arttırılması konusunda araştırma ve eğitim yapar. Gıda mühendisliği bölümünün dalları ve ilgilendikleri konuları sizler için aşağıda derledik ;
Gıda Bilimi: Gıdaların kimyası, biyokimyası, enzim bilimi, gıda mikrobiyolojisi, kalite kontrolü vb. konularla ilgilidir.
Gıda Teknolojisi: Gıda mühendisliği temel işlemleri, tüm bitkisel ve hayvansal gıdaların işlenmesi ve biyo-teknoloji konuları ile ilgilidir.
 

Gıda Mühendisliği Bölümünde Okutulan Dersler

öğretim süresi 4 yıl olan Gıda mühendisliği bölümlerinde Öğretimin ilk yıllarında matematik, fizik, kimya ağırlıklı dersler ile birlikte ekonomi ve temel mühendislik dersleri okutulmakta, eğitim ilerledikçe gıda mühendisliği alanına özgü derslerde yoğunlaşılmaktadır. Öğrenciye ayrıca gıda sanayini tanıması, uygulama bilgileri edinmesi ve beceri kazanması amacıyla endüstride staj yaptırılmaktadır.
 

Gıda Mühendisliği Bölümü için Gereken Nitelikler

Gıda mühendisliği bölümüne eğitim görmek istyen öğrencilerin genel akademik yeteneğe sahip, matematik, biyoloji, fizik ve özellikle kimya ve ekonomi ile ilgili olması gerekir. Ayrıca, gıda mühendisliği temelde disiplinler arası bir yapı gösterdiğinden bu bölümü tercih eden kişilerin okumayı seven, araştırmaya yönelik çalışmalar yapabilecek ve yenilikleri izleyebilecek bir yapıda olmaları ve olumlu insan ilişkileri kurabilmeleri beklenir.
 

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Gıda mühendisliği bölümünü başarıyla tamamlayan öğrencilere, “Gıda Mühendisi” unvanı verilmektedir. Gıda mühendisliği esas itibariyle bir üretici mühendislik dalıdır. Gıda üretiminde ve işletmede çalışanlar, bizzat üretimi denetler ve karşılaşılan sorunların giderilmesi ile uğraşırlar, kalite kontrol dalında ise işletmeler bünyesindeki ünitelerde ara aşamalarda işlenmiş madde kontrollerini yaparlar, tüketime sunulmuş gıdaların denetimi ile ilgilenirler.
 

Gıda Mühendisliği Bölümü’nün Çalışma Alanları

Gıda mühendisliği bölümü mezunları, Tarım, Orman ve Köy İşleri, Sağlık, Maliye ve Gümrük, Sanayi ve Ticaret Bakanlıklarında, belediyelerde ve gıda alanında faaliyet gösteren özel sektör kuruluşlarında proje mühendisi, işletme mühendisi, yatırım uzmanı, danışman veya kalite kontrol uzmanı olarak görev alabilirler. Gıda mühendisleri, özel, (et, süt vb.) konularda uzmanlaşmış gıda teknologlarından farklı olarak yukarıda belirtilen unvanlarla kendi mühendislik alanlarının tümünü kapsayan konularda çalışabilirler. Gıda mühendisliği yeni kurulan bir mühendislik dalı olduğu için bu bölüm mezunlarına ihtiyaç duyulmaktadır.
 

Gıda Mühendisliği Bölümü Mühendislerinin Maaşları

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Gıda Mühendisleri Odası (GIDAMO), Kimya Mühendisleri Odası (KMO) ve Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) tarafından imzalanan protokol ve alınan ortak karar çerçevesinde, mühendislerin 2019 yılı için aylık ücret tabanı belirlendiği, gıda mühendisleri odası internet sitesininden bildirildi.
Bu bildiride ; 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, 2019 yılında İstihdamı Zorunlu Personel unvanı ile tam zamanlı olarak çalışacak olan söz konusu odaların üyelerinin aylık ücreti net 5.076,00 TL (Beş Bin Yetmiş Altı Türk Lirası) olarak belirlendiği kaydedildi. Ancak Bu miktar taban fiyat olup deneyim ve tecrübelerle 20.000 tl ye kadar kazanç sağlamak mümkündür.
 

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları


AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu