Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Bu makaleyi okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.
 

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü nün Amacı

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümü her türlü deniz taşıtlarının ve gemi makinelerinin projelendirilmesi, geliştirilmesi ve üretiminin ekonomik şekilde yapılması konularında eğitim ve araştırma yapar.
 

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümünde Okutulan Dersler

Öğretim süresi 4 yıl olan Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümünde Öğretimin ilk iki yılında temel fen dersleri yanında temel mühendislik bilimlerine ait dersler okutulmaktadır. Son iki yılda ise mühendislik bilim dersleri ile mesleki dersler teorik ve uygulamalı olarak okutulur. Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümünde okuyan öğrenciler öğretim süresince staj yapmak zorundadırlar.
 

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü için Gereken Nitelikler

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliğine girecek ve gemi makineleri alanında çalışacak bireylerin mekanik yeteneğe sahip, temel fen derslerine ilgili ve başarılı olması gereklidir. Uzun süreli deniz seyahatlerine engel teşkil edecek fiziki ve ruhsal bir sorunun olmaması da büyük önem arz etmekte.
 

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümünü bitirenlere “Gemi Makineleri İşletme Mühendisi” unvanı verilir. Gemi makineleri işletme mühendisi gemilerin itici kuvvet sistemlerinin, güç merkezlerinin, ısıtma ve havalandırma sistemlerinin, dümen, dişli mekanizmasının, pompaların, diğer mekanik ve elektrik teçhizatının projelerini yapar, bunların yapımı ve işletilmesi ile ilgili işleri planlar ve yürütülmesini denetler.
 

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Çalışma Alanları

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümününü başarıyla tamamlamış Mezunlar, bakanlıklarda kamu iktisadi teşebbüslerinde, resmi ve özel tersanelerde, deniz taşımacılığı yapan kuruluşlarda, gemi makineleri imal eden fabrikalarda ve bu makinelerin alım satımını yapan ticarethanelerde çalışabilirler.
 

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Maaşları

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümünden Yeni mezun olmuş bireylerin ortalama işe giriş maaşları 2500-4500$ arasında değişmektedir. Mesleğin doruk noktasında, yani Başmühendis ünvanına sahip olduktan sonra (Toplam 5 yıl deniz hizmeti ile) , Türk şirketlerinde 15000$’a kadar kazanmanız mümkün. Yabancı şirketlerde ise bu rakamlar en az 5 katına kadar çıkabiliyor.
 

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları


AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu