İlk, Orta Öğretim ve Lise SınıflarıMeslekler

Gazeticilik Bölümü Hakkında Bilgiler

Gazeticilik Bölümü Hakkında Bilgiler

Gazeticilik Bölümü Hakkında Bilgiler adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Gazeticilik Bölümü Hakkında Bilgiler makalesini okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.
 

Gazeticilik Bölümü Programının Amacı

Gazetecilik programının amacı, yazılı basında haberin kaynağından basım ve yayın aşamasına kadar olan işlemlere ilişkin temel bilgi ve becerileri kazanmış nitelikli eleman yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır.
 

Gazeticilik Bölümünde Okutulan Dersler

Gazetecilik programının 4 yıllık eğitim süresinin ilk yıllarında sosyoloji, psikoloji, siyasi tarih vb. temel sosyal bilimler ile ekonomi, hukuk ve istatistik alanlarında dersler okutulur. Sonraki yıllarda ise gazetecilik, fotoğraf, basın ekonomisi ve işletmeciliği, basın – yayın tekniği ve bilişim alanlarında dersler verilir ve uygulamalar yaptırılır.
 

Gazeticilik Bölümü için Gereken Nitelikler

Gazetecilik programına girmek isteyenlerin sözel yeteneğe sahip, sosyal araştırmalara meraklı, başkaları ile iletişim kurmaktan hoşlanan, girişken ve ısrarcı kimseler olmaları beklenir. Bu alanda çalışacak kimseler iyi bir gözlemci olabilmelidirler. Gazetecilik programını düşünen öğrencilerin kendilerini Türkçe – Kompozisyon, yabancı dil ve sosyal bilimler alanında iyi yetiştirmeleri gerekir.
 

Gazeticilik Bölümü Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Gazetecilik programını bitirenler çeşitli basın ve yayın kuruluşlarının merkez ve taşra bürolarında “Muhabir” olarak görev alırlar. Gazetecilik programından mezun olanların gazetelerde “Muhabir” olarak yaptıkları iş, haber toplamak ve bunları açık, kısa ve ilgi çekici bir biçimde gazete ve dergilere yazmaktır. Gazete muhabirleri belli bir alanda uzmanlaşabilirler (spor muhabiri, polis muhabiri, savaş muhabiri vb.). Gazetecilerin çalışma saatleri, bağlı oldukları gazetenin türüne göre değişir. Çalışma çok kere geceleri de devam eder. Gazete muhabirleri bazen bir röportaj için günlerce ünlü bir kişinin pesinde koşmak, evlerinden uzakta, güç koşullarda yaşamak, gerektiğinde bir haber için kendilerini tehlikeye atmak durumunda kalabilirler.
 

Gazeticilik Bölümü’nün Çalışma Alanları

Gazetecilik programını bitirenler genellikle basın yayın kuruluşlarında görev alırlar. Gazetecilik ekonomik koşullardan çok çabuk etkilenen bir sektör olduğundan, mezunların iş bulma şansı ülkenin ekonomik gelişmişliği ile çok sıkı ilişkilidir. Bununla birlikte, alanında iyi yetişmiş bir bireyin işsiz kalmayacağı söylenebilir. Yazılı ve görsel medya organları personel ihtiyaçlarını geçmişte, değişik meslek gruplarından elemanlar ile karşılamaya çalışırken, günümüzde gazetecilik mezunlarına önceli hakkı vermektedirler.
 

Gazeticilik Maaşları

Gazeticilik Bölümünden yeni mezun olmuş kişiler minumun 2500 tl ile 3000 tl arasında bir maaş alırlar.Ancak zamanla deneyim ve tecrübeler arttıkça maaşlar 10.000 tlye kadar çıkabilmektedir.
Ayrıca tanınırlık ve iyi bir reklam sayesinde bu miktarlar 100.000 leri bile bulabilir.
 

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları


AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu