A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Gana Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Gana, Batı Afrika’da yer almakta olan bir ülkedir. Resmi olarak Gana Cumhuriyeti olarak anılan bu Afrika ülkesinin Kuzey Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunmaktadır. Doğal yaşamın hâkim olduğu Gana’da başkent denize kıyısı olan Akra kentidir. Gana’da resmi dil İngilizcedir. Yerel halk, etnik topluluklarının dillerini de benimsemektedir. Resmi işler ve eğitim için İngilizce kullanılmaktadır. Gana para birimi ise, Gana Cedisidir. Bu para birimi, 2007 yılında Afrika ülkeleri arasında en değerli paralarından bir tanesi olmuştur.

Gana’nın Nüfusu

Gana’nın nüfusu, 2010 yılında yapılan sayımlardan yola çıkılarak 2020 tarihinde 31 milyon 72 bin olarak tahmin edilmektedir. Nüfustaki artış, diğer Afrika ülkelerine kıyasla daha yüksektir. Genç bir nüfusa sahip olan Gana, iş gücü bakımından dinamik bir yapıdadır. Nüfusun %4,3’ü 65 yaş ve üzeridir. Nüfusun büyük bir bölümü Hristiyanlık mezheplerini benimsemektedir. Ancak halkın etnik grupları arasında yerel dinler de benimsenebilmedir. Müslümanlık ise nüfusun %17’sinin benimsemekte olduğu bir dindir.

Gana ekonomisi, dünya geneline bakıldığı zaman iyi bir pozisyonda değildir. Asgari ücretin düşük olduğu bu ülkede, insanlar az ile yetinmeyi öğrenmiştir. Bu nedenle parasal sorunlar hiçbir zaman büyük bir mesele halinde değildir. Gana nüfusu, sanayileşme hareketlerine rağmen genellikle tarım ile uğraşmaktadır.

Gana’nın Tarihi   

Gana’nın tarihi, Afrika ülkeleri ile benzerlikler göstermektedir. Zira güçlü olan Avrupa devletleri, Afrika ülkelerini koloni haline getirmiş ve sömürgeciliğin yanı sıra köle ticareti de yapmıştır. Afrika ülkelerinin çok gelişememesinin ana sebeplerinden bir tanesi de, Afrika’nın tarihidir.

Gana, uzun bir süre boyunca İngiltere’nin sömürgesi olarak kalmıştır. Hatta yer altın zenginliklerinden dolayı Gana’ya “Altın Sahili” adı verilmiştir. Avrupa devletleri tarafından uzun bir süre boyunca Altın Sahili olarak anılan Gana, bağımsızlığını kazandıktan sonra kendi adını geri almıştır. Afrika ülkeleri arasında İngiltere’ye karşı bağımsızlık kazanan ilk ülke de Gana’dır. 1957 yılında bağımsızlığını kazanan Gana, dış ülkeler ile bağını kesmiş olsa da, iç sorunlarla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Askeri darbeler nedeniyle, ülkenin gelişmesi engellenmiş ve uzun bir süre birlik sağlanamamıştır.

Gana’nın Bayrağının Anlamı

Gana’nın bayağının anlamı, ülkenin geçmişi ile doğrudan bağlantılıdır. İlk oluşturulan Gana bayrağı, İngiltere sömürgesi altında olduğunu sembolize etmekteydi. 1957 yılından beri kullanılan bayrağın kırmızı şeridi akan kanları, yeşil kısmı doğayı ve sarı kısmı ise yer altı zenginliklerini temsil etmektedir. Bayrağın ortasında yer alan yıldız ise, Gana’daki birliğin sembolüdür.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu