A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Gambiya Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Gambiya, Afrika’nın batı kesiminde bulunan ülkelerden bir tanesidir. Gambiya nehrinin iki tarafına kurulan Gambiya, Atlas Okyanusu’na kıyısı olan bir ülkedir. Gambiya’nın başkenti, Banjul’dur. Başkent Banjul, Atlas okyanusu kıyısında yer almaktadır.  Gambiya, yüzölçümü bakımından bulunduğu bölgenin en küçük ülkesidir.

Gambiya’nın Nüfusu

Gambiya’nın nüfusu, 2013 yılında yapılan sayımlara göre 1.857.181 olmaktadır. 2020 yılında verilere dayalı tahminlere göre ise, Gambiya’nın nüfusu 2.173.999’dur. Gambiya, yaş oranlarına göre oldukça genç bir nüfusa sahiptir. Halkın yalnızca %4’ü 65 yaş ve üzerindedir. Nüfusun yaklaşık %60’ı ise 0 ila 24 yaş arasında olmaktadır. Bu nedenle, halk genel ortalamalara göre dinamik yapıdadır.

Gambiya dini, yasalar ile belirtilmemektedir. Ancak halkın %90’ı Müslümandır. Nüfusun %9’ı Hristiyanlık dinini benimsemekte ve geri kalan %1’lik bölüm yerel dinlere inanç sergilemektedir. Gambiya halkı, din farklılıkları nedeniyle sorun yaşamamakta ve her dinden insanın rahatça ibadet edebilmesini sağlamaktadır.

Gambiya dili İngilizcedir. Eğitim ve resmi işlemlerde İngilizce konuşulmaktadır. Ancak yerel topluluklar kendi dillerini de konuşabilmektedir. Özellikle kırsal alanlarda İngilizce bilen insan sayısı oldukça azdır. Bu insanlar yerel dillerini konuşmayı sürdürmektedir. Gambiya’da güncel olarak konuşulan 20 farklı dil bulunmaktadır.

Gambiya’nın Tarihi

Gambiya’nın tarihi, birçok Afrika ülkesi ile benzerlik göstermektedir. Pek çok Afrika ülkesi ile aynı kaderi paylaşan Gambiya, sömürgeciliğe maruz kalmıştır. Gambiya’nın gelişmiş bir ülke olamamasının nedenlerinden bir tanesi de sömürgeciliktir. Gambiya, nehir kıyısında bir ülke olduğu için verimli topraklara sahiptir. Bu nedenle tarihte pek çok ülkenin hedefi haline gelmiştir. Fransa ve İngiltere tarafından sömürülen ülke, 1965 yılında bağımsızlığına kavuşmuştur. Bölgedeki İngiltere hâkimiyetinden dolayı, ülkenin resmi dili İngilizce olarak kalmıştır. Bağımsızlığını kazanan Gambiya, başkanlık sistemine sadık kalarak bugünkü haline ulaşmayı başarmıştır.

Gambiya’nın Bayrağının Anlamı

Gambiya’nın bayrağının anlamı, ülkenin 1965 yılındaki durumunu göstermektedir. Ülkenin bayrağı 1965 yılından önce İngiltere sömürgesi olduğu için Birleşik Krallık bayrağının izlerini taşımaktaydı. Ancak bağımsızlıktan sonra Afrika renkleri hâkim oldu.

Yatay olarak tasarlanan Gambiya bayrağı, sırasıyla kırmızı/beyaz/mavi/beyaz/yeşil renklerden meydana gelmektedir. Bayraktaki kırmızı renk güneşi ve umutları, mavi renk Gambiya Nehri’ni, yeşil renk ise ülkedeki doğal alanları temsil etmektedir. Mavi şeridin alt ve üstünde bulunan beyaz şeritler ise ülkedeki birliği ve barışı temsil etmektedir. Ülkenin sloganı ise, bayrakla uyum içerisinde olan “İlerleme, Barış, Refah” olmakta ve halk bu slogana bağlı olarak hareket etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu