Kimdirİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Gaffar Okkan Kimdir?

Sakarya ilinin Hendek ilçesinde doğan Ali Gaffar Okkan 1952 yılında hayata gözlerini açtı. Polis kolejinde okuyan Gaffar Okkan 30 Eylül 1970 tarihinde okuduğu kolejden mezun oldu. Daha sonra eğitimine Polis Akademisi’ne devam etti. 29 Eylül 1973 yılında da bu akademiden mezun olarak İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne komiser yardımcısı rütbesinde atandı. Aldığı bu eğitimlerin yanı sıra İstanbul Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Gaffur Okkan hayatı boyunca birçok rütbede görev yaptı.

Çeşitli yerlerde görev yaptıktan bir süre sonra 1993 tarihinde 1. Sınıf emniyet müdürlüğüne terfi etti ve Kars İli Emniyet müdürü oldu. 1997 yılında ise Diyarbakır’da İl Emniyet Müdürü oldu.

Gaffar Okkan polislerin her zaman sporda ve sosyal hayatta da başarılı olmalarını istiyordu. Bu nedenle hayattan ve halktan asla uzak duramazdı. Birlikte çalıştığı ekip arkadaşlarına da her zaman bu bakış açısını aşılamaya ve onları bu şekilde yönlendirmeye çalıştı.

Diyarbakır’daki görevine gittiği zaman asla diğer amirler gibi olmadı. Halkın içerisinde geziyor “bir derdiniz olursa mutlaka beni arayın” diyerek telefon numarasını halka dağıtıyordu. İnsanların ona çok önemli bir kişi olarak bakmasını istemiyordu. Önünde ceket iliklenmesine kesinlikle karşıydı. Halk kimse Gaffar Okkan’da oydu.

Gaffar Okkan’ın Kariyeri

Tüm hayatını yaptığı göreve adayan Gaffar Okkan, insanların polise olan tüm bakış acısını değiştirdi. Görev süresi boyunca Diyarbakır’daki tüm halkın kalbini içtenlikle fethetti. Diyarbakır’a geldiği ilk günlerde sivil kıyafeti ile halkın arasına karışmış, halkın isteklerini ve arzularını kendi gözünden fark etmiştir. Yapmış olduğu çalışmalar ve hareketleri ile halkı ile arasındaki bürokrat mesafeyi korumamış, halkı ile bir dost olmuştur. Diyarbakır şehrine kattığı birçok çalışma 2001 yılındaki vefatından sonra hala günümüzde konuşulmaktadır. Rüşvete, şiddete ve masa başında işini yapan polisliğe tamamen karşıydı. Bunun karşında durmak için çalışanlarını sürekli bir şekilde konu üzerinden bilinçlendiriyordu.

Gaffar Okkan görev süresi boyunca Hizbullah’a karşı verilmiş olan mücadelede tamamen etkili bir rol oynamış, örgütü kesinlikle bitirme noktasına getirmiştir. 1998 ve 1999 yılları içerisinde düzenlenmiş olan operasyonlar ile birçok Hizbullah üyesini yakalatmıştır. Bunun yanı sıra yine görev süresi boyunca 30’a yakın faili meçhul cinayetleri tek tek aydınlatmıştır.

Hüseyin Velioğlu’nun İstanbul ilinin Beykoz ilçesindeki villasında yapılmış olan baskında büyük rolü vardır. Gaffar Okkan sayesinde Diyarbakır’daki kadın polisler ilk kez sokağa çıkmışlardır. Sokağa çıkan kadın polisler trafiği yönlendirmeye başlamışlardır.

“ Gaffar Okkan iki adet küçük otomobili aldı. Bu otomobilleri beyaz – maviye boyattı. Daha sonra ikişer kadın polisi görevlendirdi. Bir otomobil sadece kaybolan çocukları topluyor ailelerine teslim ediyordu. Diğer otomobil ise yürümekte zorluk çeken yaşlılara yardım eli uzatıyordu. Havaalanında bulunan kadın polisler yaşlı olan yolcuların bilet işlemlerini tamamladı, uçağa kadar onlara eşlik etti. Havaalanın içerisine tekerlekli sandalyeler aldırdı. Okkan’ın gerçekleştirdiği ilklerden birisi de şehrin en kritik noktalarına kurdurmuş olduğu kameralardı. Bu kameralar ile gece yarılarına kadar makam odasında kritik noktaları izlerdi.”

Gaffar Okkan’ın Ölümü

24 Ocak 2001 tarihinde saat 17:40 sularında Diyarbakır il emniyet müdürlüğü görevinde olan Gaffar Okkan makamından Valilik binasına seyir eden aracı içerisinde pusuya düşürüldü. Sezai Karakoç Bulvarı üzerinde olan Et Balık Kurumu ile Eflatun Park arasında meydana gelen bu pusuda Gaffar Okkan hayatını kaybetti. Yaşanan bu korkunç pusudan sonra emniyet müdürü ölen Diyarbakır halkı cenazenin kaldırıldığı gün kepenklerini kapattı. Gün içerisinde sokaklara çıkıp protesto yürüyüşü yapan Diyarbakır halkı Gaffar Okkan’ı bu şekilde son yolculuğuna uğurladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu