A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Gabon Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Gabon, başkenti Libreville olan bir Orta Afrika ülkesidir. Gabon, Portekizcede “şapka” anlamına gelmektedir. Bu durumun sebebi, ülkedeki körfezin Portekizli kâşifler tarafından şapkaya benzetilmiş olmasıdır. Atlas Okyanusu’na kıyısı olan Gabon, ekvator çizgisi üzerinde yer almaktadır. Gabon dili Fransızcadır. Ancak etnik gruplar, kendi aralarında yerel dilleri konuşabilmektedir. Para birimi olarak ise Orta Afrika CFA Frangı kullanılmaktadır.

Gabon’un Nüfusu

Gabon’un nüfusu, 2018 yılında yapılan tahminlere göre 2.119.275 olmaktadır. Nüfus oldukça gençtir. Gabon’da yaşayan 65 yaş üzerindeki vatandaşlar, nüfusun yalnızca %3’ünü oluşturmaktadır. Nüfusun %60’ı ise 0 ila 24 yaş arasındadır. Bu tabloya bakılacak olursa, nüfusun büyük bir bölümü çalışabilecek durumdadır. Gabon, eğitim dili olarak da Fransızcayı benimsemektedir. Eğitimde farklı dillerin konuşulması yasalarca engellenmektedir. Yerel halk Frang dili konuşsa da, bu dilim resmiyette bir geçerliliği yoktur.

Gabon nüfusu, çoğunlukla ülkenin 3 büyük şehrinde yaşamaktadır. Halkın geri kalan %10’u, ülkenin kırsal şehirlerine dağınık olarak yerleşmiştir. Gabon’da 40’tan fazla etnik grup bulunmaktadır. Ayrıca ülkede 60.000’den fazla Fransız asıllı insan yaşamaktadır. Azınlık olarak ise farklı Avrupa ülkelerinden insanlar bulunmaktadır. Gabon dini Hristiyanlıktır.  Hristiyanlık dinini benimseyen %65 insanın %60’ı Katolik, geri kalan %5’i ise Protestan’dır. Geri kalan azınlık dinler ise, Müslümanlık ve Afrika yerel dinleridir. 

Gabon’un Tarihi

Gabon’un tarihi, pek çok Afrika ülkesi gibi sömürgeciliğe maruz kalması ile doludur. İlk çağlara bakıldığı zaman dünyadaki ilk yerleşim yerlerinden bir tanesi Gabon’dur. Eski çaplardan 1400’lü yıllara kadar küçük etnik grupların yaşadığı Gabon, Portekizli denizcilerin keşfetmesi ile birlikte sömürgecilik hareketlerine maruz kalmıştır.

Gabon, Avrupa ülkeleri tarafından sömürülmüş ve bununla da kalmayıp kölelik ticareti ile yüzleşmiştir. Fransa, Gabon’da Franceville adında bir sömürge şehri kurmuştur. Bu nedenle ülke kendi kendini yönetememiş, yalnızca ülkenin değerli maddelerini Fransız halkına vererek gerilemiştir. 1960 yılında sömürgelerden kurtularak bağımsız olan Gabon, günümüzdeki halini almıştır.

Gabon’un Bayrağının Anlamı

Gabon bayrağının anlamı, ülkenin coğrafi konumu ile alakalı olmaktadır. Yatay olarak 3 renkten oluşan Gabon bayrağı, Afrika ülkelerinin sembolü renklerden meydana gelmektedir. Bayrağın ilk rengi olan yeşil, ülkedeki ormanları ve yeşil alanları temsil etmektedir. Alt kısımda bulunan mavi, ülkenin denize bağlantısının sembolüdür. Orta kısımdaki sarı şerit ise, ülkenin ekvator çizgisinin üzerinden geçtiğini betimlemektedir. Gabon bayrağı, 1960 yılında resmi olarak kabul edilmiştir ve o tarihten beri kullanılmaktadır. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu