A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Fransa Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Fransa, dünyanın pek çok bölgesinde denizaşırı topraklara sahip olan ve Batı Avrupa toprakları üzerinde konumlanan bir ülkedir. Ülkenin başkenti Paris, her yıl binlerce turist ağırlamaktadır. Bünyesinde pek çok insanın yaşadığı bu ülkede kullanılan para birimi ise CFP Frangı ve Euro şeklindedir. Fransa’da konuşulan resmi dil ise Fransızcadır.

Fransa’nın Nüfusu

Fransa’nın nüfusu, 2019 yılının sayımlarına göre 67,022,000 milyon olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda Avrupa Birliği’ne üye olan Fransa, bu platform üzerinde Almanya’dan sonra en kalabalık nüfusa sahip 2. ülke konumunda yer almaktadır. Dünyanın en yüksek nüfusuna sahip ülkeler arasında ise 19. sırada yer alan Fransa’nın en büyük şehirleri; Nantes, Lyon, Nice, Marsilya, Toulouse ve Paris şeklindedir.

Nüfusu günümüzde de artmakta olan Fransa’nın 2004 yılında belirlenen nüfus artış hızı %0,68 şeklindedir. 2005 yılında ise doğum ve kadın başına düşen çocuk sayısı da artmaya devam etmiştir. Bununla birlikte 2006 verilerine göre ülkede yaşanan toplam ölümlere karşı 300 bin yeni doğum yaşanmıştır. Aynı zamanda 2002 yılında doğum ve kadın başına düşen çocuk sayısı 1,88 olarak belirlenirken 2008 yılında ise belirlenen bu sayı 2.02 olarak belirlenmiştir.

Fransa’nın Tarihi

Fransa’nın tarihi, oldukça eskiye dayanmakla birlikte pek çok olaya da şahit olmuştur ve bu yaşanan gelişmeler birçok ülkede ders olarak anlatılmaya devam etmektedir. Fransa, sömürge devletler arasında yer almaktaydı ve bu sahip olduğu kimliği 1960’lara kadar taşımıştı. 19 ve 20. yüzyıllarda pek çok toprakları ele geçirmesi sayesinde İngiltere’den sonra en büyük ikinci sömürge devlet olarak anılmıştır.

Birinci Dünya Savaşı’nda yer alan ve bulunduğu safta galip gelen Fransa, bu zafere rağmen birçok can ve malı kaybetmiştir. Zaman içerisinde güçsüzleşmeye başlayan Fransa, sahip olduğu sömürge topraklarını her ne kadar korumaya çalışmışsa da belli bir süre sonra bu konuda sorunlar yaşamaya başlamıştır.

Fransa’nın Bayrağının Anlamı

Fransa’nın bayrağının anlamı, ülkenin sahip olduğu güçlere ve anlayışlara göre şekillenmiştir. Fransa bayrağı, Fransa Cumhuriyeti tarafından da kullanılmış ve günümüzdeki Fransa tarafından da kullanılmaya devam etmektedir. Bayrak üzerinde yer alan beyaz, mavi ve kırmızı renkler de şunları temsil etmektedir:

  • Beyaz, devrimin eşitlik sloganını temsil etmekle beraber halkçılık ve barış gibi durumları da simgelemektedir.
  • Mavi, devrimin adalet sloganını temsil etmektedir ve ayrıca liberalizmi de simgelemektedir.
  • Kırmızı, devrimin kardeşlik sloganını temsil eder ve aynı zamanda cesaret ve kan gibi durumları da simgelemektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu