AraştırmaBiyoloji

Flora, Bakteriler ve Virüsler

Flora, Bakteriler ve Virüsler hayatımızın içinde kimi zaman tehlikeli olabilen fakat hayat var olduğu sürece bizimle beraber var olacak canlılar. Flora, Bakteriler ve Virüsler yazımızda sizler için inceledik, özellikle günümüzde çokca duyduğumuz virüsler;

Kaç tane bitki türü var?

Günümüzde bilim adamları, yaklaşık 320.000 – 500.000 farklı bitki türünün farkındalar, ancak bu sayının çok daha yüksek olduğunu tahmin ediyorlar. Bilinen ağaçların ve çiçeklerin çoğu Asya’dan gelirken, diğer bitki türleri tropikal yağmur ormanlarında büyür. Bazı bitkiler su içinde veya altında yaşamaya adapte olmuşken, bazıları çöl alanlarında yaşamaya adapte olmuşlardır. Yosun, liken ve yosun da bitkiler alemine aittir.

flora, bakteriler ve virüsler
Flora, Bakteriler ve Virüsler

Bitki türlerini nasıl ayırt ederiz?

Daha önce bilim adamları bitkileri esas olarak görünüşlerine göre ayırdılar. Günümüzde bitkiler, bir grubun tüm üyelerinin grup dışındaki türlerle sahip olduklarından daha yakın zamanda ortak bir atayı paylaşmış olmaları gerektiği temelinde evrimlerine göre sınıflandırılmaktadır. Bu nedenle bitkiler, genel olarak klorofil içerenler (yeşil bitkiler) ve klorofil içermeyenler olarak sınıflandırılır. Yeşil bitkiler, Dünya’nın yerçekimine karşı ışığa doğru büyüyen yeşil algleri ve kara bitkilerini içerir. Kara bitkileri, yosunları, eğrelti otları ve at kuyrukları gibi damarlı bitkileri ve tohum bitkilerini içerir. Bunlar ayrıca iğne yapraklıları (açık tohumlular) ve çiçekli bitkileri (kapalı tohumlular) içerir.

Ağaçlar ve çalılar arasındaki fark nedir?

Ağaçlar ve çalılar arasındaki temel fark, büyüklükleridir. Ağaçlar çalılardan çok daha uzundur ve bunların kök yumakları (ağacın sağlığını destekleyen bağlı topraklı kök sistemi) da daha büyüktür. Çalıların ince ve esnek saplarının veya gövdelerinin aksine, ağaçların daha ağır ve daha büyük yaprakların, dalların ve meyvelerin yükünü taşıyacak kalın gövdeleri vardır. Ağaçlar daha uzun oldukları için, suyu topraktan çalılardan çok daha yukarı taşımaları gerekir. Bu, gövde ve dallardaki birkaç ince kıl benzeri boru ile yapılır.

Likenler neden korunmalı?

Likenler olağandışıdır. Ne kökleri ne de yaprakları vardır ve su ve besinleri depolayan bir mantarla birlikte yaşarlar. Birçok liken, misafirperver olmayan arazide büyür; örneğin, kayalık yaylalarda ve soğuk Arktik’te. Büyük şehirlerdeki evlerin duvarlarında da büyürler. Likenlerin büyüme hızı çok yavaştır – birkaç tür yılda bir milimetreden az büyür. Onlara basarsanız, yüzlerce yıl süren bir bitkiyi saniyeler içinde yok edebilirsiniz. Likenler hava kirliliğine karşı çok hassas oldukları için genellikle kirlilik göstergesi olarak kullanılırlar. Hava ne kadar temizse liken o kadar büyür.

Bakteriler ve virüsler hayvanlar mı yoksa bitkiler mi?

Bakteriler, hücre çekirdeği olmayan tek hücreli organizmalardır. Virüsler, sadece bir protein kaplamasındaki nükleik asit molekülleridir. Ne çok hücreli organizma olan hayvanlara ne de her zaman hücre çekirdeği olan bitkilere aittirler. Çoğu virüs insanları, hayvanları ve bitkileri hasta ederken, birçok bakteri insanlar için iyidir. Örneğin, gastrointestinal sistemdeki bakteriler sindirime yardımcı olurken, salmonella gibi diğerleri hastalıklara neden olur.

Yosun nedir?


Algler, bitki benzeri canlı organizmalardır. Denizlerde, tatlı sularda veya nemli kara alanlarında yaşarlar. Sadece mikroskop altında görülebilen küçük tek hücreli organizmalardan mavi balinalar veya flamingolar tarafından besin olarak kullanılan daha büyük bitki benzeri planktonlara kadar çeşitlilik gösterirler. ‘Deniz yosunu’ olarak bilinen büyük, yaprak benzeri algler, yoğun su altı ormanları oluşturmak için sığ sularda yoğun şekilde büyür.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu