Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü makalesini okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.
 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü nün Amacı

Fizik tedavi ve rehabilitasyon programı, doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle sakatlanan ve hekim tarafından tanısı konup tedavisi belirlenen hastalara gerekli fizik tedavi ve rehabilitasyon programını planlayıp uygulayacak sağlık personelini yetiştirir ve bu alanda araştırma yapar.
 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünde Okutulan Dersler

Fizik tedavi ve rehabilitasyon Bölümünde biyoloji (insan anatomisi ve fizyoloji) fizik, kimya alanlarına ilişkin derslerin yanında mesleğe yönelik kuramsal ve uygulamalı dersler de okutulmaktadır.
Bu uygulamalarda öğrenciler, tıbbi, bilimsel dayanağı olan beden hareketlerini, elektrik akımları, ısı – ışık, parafin, mekanik aletler gibi fiziksel araçlarla yapılan tedavi yöntemlerini, masaj ve su tedavilerini öğrenirler.
Kuramsal ve uygulamalı derslerin eşit oranlı olduğu okulda, tatil dönemlerinde kliniklerde staj yaptırılmaktadır.
 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü için Gereken Nitelikler

Fizik tedavi ve rehabilitasyon programına girebilmek için ortalamanın üzerinde genel akademik yeteneğin yanı sıra, fen derslerinde başarılı olmak gerekir. Ayrıca, fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında çalışacak kişiler, tam olarak iyileşemeyecek bir hastaya bazı ihtiyaçlarını karşılaması için yeni beceriler kazandırmak, ona güç vermek ve ailesinin anlayışlı davranmasını sağlamak durumunda oldukları için, sabırlı, hoşgörülü, güler yüzlü ve insanlara yardımdan hoşlanan, sorumluluk sahibi bireyler olmalıdırlar.
 

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Fizik tedavi ve rehabilitasyon programını bitirenlere “Fizyoterapist” denir.
Fizyoterapist, doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle, bedende ve buna bağlı olarak psiko – sosyal yapıda oluşan sakatlığı gidermek veya minimum seviyeye indirmek için kesin tanısı ve tedavisi hekim tarafından belirlenen hastaya fizik tedavi ve rehabilitasyon programını uygular.
Fizyoterapistler kas, hareket ve elektrik testleriyle hastaların değerlendirmesini yaparlar.
Elde edilen sonuçlara göre tıbbi bilimsel hareketler, güç geliştirme, düz, alçak, orta, yüksek frekanslı akımlar; ısı, ışık, parafin, mekanik araçlar ile değişik masaj ve su tedavisi yöntemlerini uygular.
Ayrıca fonksiyon yetersizliği giderilemeyen veya tümüyle yok olan uzuvların desteklenmesi için uygulanan yardımcı cihaz ve protezlerin kullanma eğitimini yapabilirler.
Tam fonksiyon kazanamayıp, normal yaşantılarına dönemeyen hastalara uygun yöntemleri öğreterek günlük yasam aktivitelerini kolaylaştırmak, eski mesleğine veya yeni yapabileceği bir mesleğe yöneltmek ve yeni yaşam koşullarına uyum sağlamasına yardımcı olmak da görevleri arasındadır.
 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nün Çalışma Alanları

Tıp ekibinin bir üyesi olarak hastanelerin fizik tedavi, ortopedi, nöroloji, yanık, kardiyoloji, pediatri, kadın – doğum kliniklerinde görev yapabilir.
Ayrıca büyük kentlerde rehabilitasyon merkezi olan sağlık kuruluşlarında görev alabilir.
Uzman bir hekimle özel klinik açarak çalışabilir, Resmi kliniklerde ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan fizyoterapistler Devlet Memurları Yasasına göre maaş alırlar, sağlık personeline tanınan sosyal imkanlardan ve yan ödemelerden yararlanırlar.
 

Fizyoterapistlerin Maaşları

Kamuda Çaşışan Fizyoterapist Maaşları

Kamuda çalışan fizyoterapist maaşları kamu türüne bağlı olarak hesaplanmaktadır. Fizyoterapistler kamu kurumlarında hem rehabilitasyon hizmetleri hem de akademik personel ünvanı ile görev alabilmektedirler.
Hastaneler tarafından uygulanan döner sermaye sistemi de maaş hesaplamalarında dikkate alınmaktadır. Herhangi bir devlet hastanesinde stajyer olarak görev yapmakta olan fizyoterapistler en düşük asgari ücretten %30 oranında daha fazla maaş alabilmektedirler. Ortalama bir fizyoterapist maaşı ise 2019 yılı itibarı ile 3,500 TL ile 4,500 tl arasında değişebilmektedirler. Dört yıllık fakülte mezunu olan fizyoterapistler ve 2 yıllık yüksek okul mezunu olan fizyoterapistler arasında 300 ile 1000 tl bir maaş farklı bulunabilmektedir. Kamu kurumlarında çalışmakta olan bazı fizyoterapist maaşları şu şekildedir:

Akademisyen olarak görev yapmakta olan fizyoterapistlerin 2019-2020 itibarı ile alacakları maaşlar 4,200 TL ile 5200 tl arasında’dır.

Fizyoterapi hemşireleri için ortalama maaş tutarı 3,500 TL- 4500 TL
Fizyoterapist teknikeri maaşları ortalama 3,500 TL- 4500
Fizyoterapist yardımcısı maaşı 3,100 – 3700
Fizyoterapi teknikeri maaşı 3,400 – 3600 arasındadır Ayrıca eş ve çocuk durumu döner sermayeden alacakları ek ücretlerle bu miktarlar 5.000 üzerine çıkabilir.

Özel Sektör Fizyoterapist Maaşları ise ;

Özel sektörde görev alan fizyoterapistler en az 3,500 TL almaktadırlar. Ortalama bir deneyime sahip olan bir fizyoterapist ise 4,000 TL alabilirlen uzmanlaşmış deneyim sahibi bir fizyoterapist 10.000 tl ye kadar kazanabilir.
 

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları


AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu