Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Fizik Bölümü Hakkında Bilgiler

Fizik Bölümü Hakkında Bilgiler

Fizik Bölümü Hakkında Bilgiler adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Fizik Bölümü Hakkında Bilgiler makalesini okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.
 

Fizik Bölümü’nün Amacı

Madde ve enerjinin yapısına ve karşılıklı etkileşimini araştırıP, evrendeki fiziksel olayların bağlı olduğu yasaları bulmaya çalışan bilim dalına fizik denir. Fizik bölümünde öncelikle bu araştırma ve incelemeleri yapabilecek nitelikte bireyler yetiştirmektir.

Fizik Bölümü Programında Okutulan Dersler

Geneş olarak fizik bölümünde dört yıllık öğretim süresinin ilk iki yılında temel fizik, matematik, kimya gibi dersler verilir. Son iki yılda ise daha geniş ve ileri düzeyde fizik bilgileri içeren dersler verilir.

1.DÖNEM ve 2.DÖNEM

Mekanik,Elektrik ve Magnetizma,Fizik Laboratuvarı-1,Fizik Laboratuvarı,Matematik-1,Matematik-2,Lineer Cebir,Analitik Geometri,Genel Kimya-1,Genel Kimya-2,Yabancı Dil-1,Yabancı Dil-2,
Türk Dili 1,Türk Dili-2,Atatürk İlk.ve İnk.Tar.-1,Atatürk İlk.ve İnk.Tar.-2,Temel Bilgisayar Tek.Kull.,Temel Bilgisayar Bilim.

3.DÖNEM ve 4.DÖNEM

Titreşim ve Dalgalar,Kuantum Fiziği,Modern Fizik,İstatistik Fizik,Isı ve Termodinamik,Optik,Matematik-3,Fizik Laboratuvarı-4,Adi Dif. Denklemler,Matematik-4,Bilgisayar Programlama,Fizikçiler İçin Programlama,Fizik Laboratuvarı-3

5.DÖNEM ve 6.DÖNEM

Fizikte Mat. Yöntemler,Fizikte Mat. Yöntemler-2,Kalsik Mekanik,Kuantum Mekaniği-2,Kuantum Mekaniği-1,Atom ve Molekül Fiziği,Elektronik-1,Mantık Devreleri,Fizik Laboratuvarı-5,Fizik Laboratuvarı-6,Relativite Teorisi,Sağlık Fiziği,Devre Analizi,Fizikte Sayısal Metodlar,X Işınları,NMR ve Görüntüleme,Dinamik,Akışkanlar Mekaniği,Kısmi Türevli Dif. Denk.

7.DÖNEM ve8.DÖNEM ;

Elektromagnetik Teori-1,Katıhal Fiziği-1,Elektromagnetik Teori-2,Çekirdek Fiziği,Katıhal Fiziği-2,Seçimlik Ders ( 2 Ders ),Atom Fiziğinden Seçme Konular,Lazer Fiziği-2,Spektroskopi,Grup Teorisi,Lezer Fiziği-1,Reaktör Fiziği,Teknik İngilizce-1,Yarıiletken Fiziği,Bilim Tarihi,Teknik İngilizce-2,Yıliçi Projesi,Fizik ve Felsefe,Parçacık Fiziği,Molekül Fiziğinden Seçme Konular,Kuantum Elektroniği

Fizik Bölümü için Gereken Nitelikler

Fizik bölümünde ihtisas görmek isteyen şahısların , fizik, matematik, kimya gibi temel bilimler alanında iyi yetişmiş olmalı ve bu alanlara ilgi duymalıdır. Fizikçinin amacı gözlem ve deney yaparak fiziksel olayların kanunlarını bulmaktır. bu yüzden dikkatli bir gözlemci ve analitik düşünme gücüne sahip üretken bireyler olmaları gerekir.

Fizik Bölümü Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Fizik bölümünü başarıyla tamamlayan öğrencilere “Fizikçi” unvanı verilir. Fizik bölümüden Mezun olanlar genellikle kamu alanında görev alırlar. Fizikçilerin işi, genel anlamda ; araştırılacak olan problemi çözümlemek, araştırma yöntemini seçmek, deneyi yapmak ve deney sonucunu rapor etmektir.
Fizikçiler çalışmalarında diğer disiplinlerden geniş ölçüde yararlanırlar. Endüstride çalışan fizikçiler mühendislerle işbirliği yaparlar. Kimya, biyoloji ve zooloji, fizikçilerin yakından ilgili oldukları alanlardır. Biyoloji ve fiziğin ortak çalışmasından “Biyofizik” denilen alan ortaya çıkmıştır. Biyofizik, organik yapının atomik ayrıntıları, kalıtım vb. konularla ilgilidir. Jeoloji ile fiziğin birleştiği yerde “Jeofizik” alanı ortaya çıkmıştır. Uzmanlaşmanın ilerlediği ülkelerde fizikçiler, fiziğin çeşitli alanlarında (optik, ses, katı hal, elektrik, mekanik vb.) derinleşmektedirler.

Fizik Bölümü Mezunlarının Çalışma Alanları

Türkiyede endüstri henüz fizik alanındaki temel araştırmaları destekleyecek kadar gelişmediğinden fizikçilerin özel sektörde iş bulabilmeleri oldukça zordur. Lisans düzeyinde eğitim gören ve tezsiz yüksek lisans uygulamasına katılarak “Öğretmenlik Sertifikası” alanlar liselerde ve özel dershanelerde öğretmen olabilir. Ayrıca özel bir kurs gördükten sonra bilgisayar programcısı olarak çalışan mezunlar da vardır. Türkiye Atom Enerjisi Kurumunun fizik laboratuarlarında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın çeşitli kuruluşlarında araştırmacı olarak iş bulabilirler, Aselsan (Askeri Elektronik Sanayi), Türk Telekom gibi kurumlarda, resmi ve özel tv kurumlarında teknik eleman olarak çalışabilirler. Bir temel bilim olarak fiziğin, gerek ortaöğretimde gerekse yükseköğretimde önemli bir yeri vardır. Ülkemizde ortaöğretimde fizik öğretmeni açığı son yıllarda azalmıştır. Ancak buna rağmen iyi yetişmiş bir fizikçi ülkemizde bugün ve gelecekte aranan bir eleman durumundadır.
 

Fizikçilerin Maaşları

Devlette fizikçi kadrosunda çalışan bireylerin kazançları farklı koşullara bağlı olarak değişebilmektedir. Gelir vergisi dilimi, hizmet yılı, derece ve kademe, aile ve çocuk yardımı, asgari geçim indirimi gibi unsurlara bağlı olarak personellerin maaşları yükselebilmekte veya düşmektedir. Ancak genel olarak devlette fizikçi maaşları 2019 4 bin 500 TL civarındadır.

Mesleğe yeni başlamış 8/1 derecesindeki bir personelin maaşı 4 bin 400 TL civarındadır.

Meslekte 5 yıl deneyimli 6/3 derecesindeki bir personel %15 vergi diliminde 4 bin 500 TL, %20 vergi diliminde 4 bin 400 TL civarında maaş alır.

Meslekte 10 yıl deneyimli 4/2 derecesindeki bir personel %15 vergi diliminde 4 bin 750 TL, %20 vergi diliminde 4 bin 660 TL civarında maaş alır.

15 yıl deneyimli ve 2/1 derecesindeki fizikçi maaşları 2019 %15 vergi dilimine göre 5 bin TL, %20 vergi dilimine göre 4 bin 900 TL civarındadır.

Meslekte 25 yıl deneyimli ve 1/4 derecesindeki personelin 2019 maaşı %15 vergi dilimine göre 5 bin 100 TL, %20 vergi dilimine göre ise 5 bin TL civarındadır.

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu