A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Finlandiya Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Finlandiya, Baltık denizine kıyısı olan ve Avrupa toprakları üzerinde yer alan bir ülkedir. Para birimi olarak Euro kullanılmasına karar veren bu ülkenin başkenti ise Helsinki şehridir. Resmi dil olarak İsveççe ve Fince dillerini kullanan Finlandiya, aynı zamanda Avrupa Birliği üyesidir. Gelişmiş ülkeler arasında yer alan Finlandiya nüfus olarak fazla kişiye sahip değildir.

Finlandiya’nın Nüfusu

Finlandiya’nın nüfusu, Mayıs 2020 tahminlerine göre 5,528,737 milyon olarak belirlenmiştir. Ülkenin sahip olduğu bu nüfusun %90’dan fazlasını Finler oluşturmaktadır. Bunun dışında ülkenin farklı bölgelerinde farklı insanlar yaşamlarını sürdürmektedir. Örneğin ülkenin batı kısımlarında İsveçliler ve kuzey kısmında da Laponlar yaşamaktadır. Finlerin sahip olduğu karakteristik özellikler; sarı saçlı, uzun boylu ve mavi veya gri göz rengine sahip olmaktır.

Ülkenin nüfus yoğunluğu şehirlere ve bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin ülke nüfusunun büyük bir kısmı güney kesimlerde yaşamlarına devam etmektedir. Buna karşı ise kuzey bölgelerde nüfus yoğunluğu daha az olarak görülmektedir. Ülkenin başkenti olan Helsinki şehrinde ise nüfusun %20’lik kısmı yaşamına devam etmektedir. Gelişmiş bir ülke olarak anılan Finlandiya’da, genellikle şehir hayatı hakimdir.

Finlandiya’nın Tarihi

Finlandiya’nın tarihi, halk bakımından Ural-Altay dil grubunun Ural kısmından gelmektedir. Sibirya ve Orta Asya kökenli olan bu insanlar ileri dönemlerde nordikleşmeye başlamıştır. Fin dili aynı zamanda Türk dil yapısına da benzerlik göstermektedir.

Ülke bünyesinde 55.000 civarında göl bulunmaktadır ve çok uzun yıllardan beri bu ülkeye “bin göller ülkesi” denilmiştir. Bunun yanı sıra komşuları olan Rusya ve İsveç baskısına maruz kalan Finlandiya, bu etkiye rağmen, İslav ve İskandinav kültürünün etkisi sayesinde orijinal kimliğini korumayı başarmıştır.

Büyük bir tarihe sahip olan Finlandiya günümüzdeki halini kazanmak ve bağımsızlığını ilan edebilmek için 6 Aralık 1917 tarihinde Rus Devrimi ile büyük bir şans yakalamıştır. Bu şansın yakalanmasının ardından Sovyet Rusya Hükümeti 31 Aralık tarihinde Fin bağımsızlığını tanıdığını belirtmiştir. Bununla birlikte diğer devletler ve topluluklar da bu ülkenin bağımsızlığını kısa süre içerisinde tanımıştır.

Finlandiya’nın Bayrağının Anlamı

Finlandiya’nın bayrağının anlamı, iki farklı anlama sahiptir. Bunlardan birisi devlet bayrağı ve diğeri ise ulusal bayraktır. Ülkenin bayrağı üzerinde yer alan mavi haç işareti beyaz zemin üzerinde yer almaktadır. Taşıdığı anlam ise;

  • Mavi haç, Finlandiya’ya ait olan gölleri
  • Beyaz zemin, Finlandiya denilince aklılarla ilk gelen karlı zeminleri temsil etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu