A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Filistin Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Filistin, tarihi Filistin bölgesinde yer almasının yanı sıra Ortadoğu’da konumlanmaktadır. Ülke iki tane başkente sahiptir. Bunlar Doğu Kudüs ve Ramallah şeklindedir. Küçük bir ülke olarak bilinen Filistin, nüfus bakımından da diğer ülkeler arasında zayıf kalmaktadır. Bu ülkede yaşayan kişilerin kullandıkları para birimi de iki tanedir. Birincisi Yeni İsrail Şekeli ve diğeri ise Ürdün Dinarıdır.

Filistin’in Nüfusu

Filistin’in nüfusu, yapılan her araştırmada zayıf çıkan bir sayıya sahiptir. Son resmi sayıma dair bilgi bulunmayan bu ülkede, 2020 yılı için yapılan nüfus tahmini 5,159,076 milyon kişi şeklindedir. Nüfusun büyük bir çoğunluğunun ülkenin başkenti olan Doğu Kudüs ve en büyük şehri olan Gazze’de yaşadığı tahmin edilmektedir.

Filistin’in yüzölçümü, 6,220 km2 olarak ölçülmüştür. Dünya üzerinde yer alan pek çok ülkenin yanında oldukça küçük bir ülke niteliğine sahiptir. Bu nedenle de bünyesinde yaşayan kişi sayısı diğer ülkelere göre azdır.

Filistin’in Tarihi

Filistin’in tarihi, çok derin olmamakla birlikte günümüze oldukça yakındır. Bugün, bağımsız ülkeler arasında yer alan Filistin, ilk olarak bağımsızlığını 15 Kasım 1988 yılında Cezayir’de ilan etmiştir. Filistin, başta Hindistan, Türkiye, Rusya ve Çin olmak üzere yüzden fazla ülke tarafından tanınan ülkeler arasında yer almaktadır.

Filistin Kuruluş Örgütü, bu ülkenin bağımsızlığını ilan ettiği zamanlarda bölge üzerinde herhangi bir kontrole sahip değildi. Filistinlilerin kontrolü altında olan Gazze Şeridi ve Batı Şeria’dır. Bunun dışında kalan tüm bölgeler İsrail ordusu tarafından ele geçirilmiş ve İsrail hükümeti tarafından kontrol edilmektedir. Uzun zamandan beri İsrail ile bir çatışma halinde olan Filistin, her ne kadar barış görüşmelerine katılmış olsa da olumlu bir sonuç alamamıştır.

29 Kasım 2012 tarihinde Birleşmiş Milletler, Filistin’in bu platformda sahip olduğu gözlemci kuruluş statüsünü üye olmayan gözlemci devlet statüsüne çıkarmıştır. Filistin’in talebi üzerine yapılan oylamada 138 ülke evet derken 9 ülke hayır kararı vermiştir ve 41 ülke ise çekimser kaldığını belirtmiştir. Bunun yanı sıra İsveç Parlamentosu da Filistin’i 30 Ekim 2014 tarihinde resmen tanıdığını belirtmiştir.

Filistin’in Bayrağının Anlamı

Filistin’in bayrağının anlamı, siyasi bir geçmişe dayanmaktadır. İlk olarak 1916 yılında Şerif Hüseyin tarafından tasarlanan bu bayrak, Osmanlı Devleti’ne karşı başlatılan Arap Ayaklanması’nı temsil etmekteydi. Filistin, tasarlanan bu bayrağı Filistin Kurtuluş Örgütü öncülüğünde 1964 yılında kabul etti ve resmen kullanmaya ise 15 Kasım 1988 tarihinde başladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu