A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Fildişi Sahilleri Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Fildişi Sahilleri, Burkina Faso, Liberya, Mali, Gana ve Gine ile komşu olan ve Afrika kıtası üzerinde yer alan bir ülkedir. Bununla birlikte ülkenin güney noktasında Atlas Okyanusu’nun yer aldığı bilinmektedir. Ortalama bir nüfus sayısına sahip olan ülkede kullanılan para birimi Batı Afrika CFA Frangı şeklindedir. Aynı zamanda ülkede konuşulan resmi dil ise Fransızcadır.

Fildişi Sahilleri’nin Nüfusu

Fildişi Sahilleri’nin nüfusu, son olarak 2014 yılında resmi bir şekilde sayılmıştır ve çıkan sonuç 22,671,331 kişiden oluşmaktadır. Aynı zamanda 2018 yılı için tahmin edilen nüfus sayısı ise 26,260,582 şeklindedir. Bununla birlikte Fildişi Sahilleri oldukça genç bir nüfusa sahiptir. Ülkenin %59,50’si 0-24 yaş aralığından oluşurken ülkenin %2,78’i 65 yaş ve üzerini kapsamaktadır.

Fildişi Sahilleri hakkında bilinmesi gereken bir diğer detay ise etnik gruplardır. Fildişi Sahilleri’nin etnik grupları 60 tanedir. Bu etnik gruplar içerisinde yer alan Afrika kökenliler, ülkenin %77’sini kapsamaktadır. Bunun dışında kalan yaklaşık %20’lik kesim ise Gine, Burkina Faso ve Liberya gibi ülkelerden gelen Afrika kökenli çalışanlardan oluşmaktadır.

Fildişi Sahilleri’nin Tarihi

Fildişi Sahilleri’nin tarihi, devlet yapısının kolonileşme dönemi öncesinde oluşmadığını kapsamaktadır. Bu bilgi kapsamında da ülkenin 11. yüzyıl civarlarında Sahra imparatorlukların etkisi altında kaldığı bilinmektedir. Devlet oluşturamaması nedeniyle pek çok imparatorluk ve krallığın bölgede faaliyet gösterdiği Fildişi Sahilleri, ancak 1956 yılları içerisinde kendi bağımsızlığına kavuşabilmiştir.

Fildişi Sahilleri, 1957 yılına kadar çoğunlukla Fransız hükümeti etkisinde yer almıştır. Bu bilgi dahilinde de Fildişi Sahili’nin Fransa Birliği içerisinde kalmayı tercih ettiği bilinmektedir. Bu süre zarfında ülke toprakları üzerinde kahve ve kakao ticaretinin başlaması, ülkenin kendi ayakları üzerinde durmaya başlamasının ilk adımı olarak düşünülmektedir.

1960 yılında resmen bağımsızlığını ilan etmiş olan Fildişi Sahilleri, hem devlet başkanı hem de hükümet başkanı olan Houphouet-Boigny tarafından idare edilmiştir. Bu devlet başkanı, iktidarda kaldığı süre içerisinde ülkeyi zenginleştirecek ve kalkındıracak adımlar da atmıştır.

Fildişi Sahilleri’nin Bayrağının Anlamı

Fildişi Sahilleri’nin bayrağının anlamı, pek çok konuyu içermektedir. Fildişi Sahilleri’nin bayrağı resmi olarak 4 Aralık 1959 tarihinde kabul edilmiştir. Bayrak, dikey olarak soldan sağa üç eşit parçaya bölünmüş ve beyaz, yeşil, turuncu renklerinden oluşmuştur. Bu renklerin içerdiği mesajlar ise;

  • Turuncu, ülkenin kuzeyindeki savanalar,
  • Beyaz, ülkenin kuzey ve güneydeki birliğini
  • Yeşil, ülkenin güneyinde yer alan ormanlık alanları işaret etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu