Türk Dili ve Edebiyatıİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Fıkra Nedir?

Fıkra Nedir?

Bu yazımızda sizler için Fıkra Nedir? konusunu derledik, Fıkra Nedir? yazımızı uzun ve güzel bir anlatımla sizler için hazırladık. Fıkra Nedir? konusunu örnekleriyle birlikte okuyarak konusunu daha iyi anlayacaksınız. Fıkra Nedir sayfamızı arkadaşlarınızla veya sosyal medyada paylaşarak arkadaşlarınızda faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Hayatın içinden herhangi bir konunun daha çok sosyal, siyasal ve kültürel olayların kişinin penceresinden görüldüğü şekliyle yazılan ve kanıt esasına dayanmayan, kısa, günübirlik yazılara fıkra denir.

Fıkralarda Plan

Gazetenin belli bir köşesinde genel bir başlıkla yazılan fıkralarda mesele kısaca incelenir ve mutlaka bir sonuca varılır. Fıkralar, klasik yazı planına göre giriş, gelişme ve sonuç bölümleriyle yazılır. Ancak fıkralar kısa olduğu için bu bölümler makaleye göre daha az yer tutar. Gelişme bölümünde konu makaledeki gibi geniş işlenme: ve düşünceler ispatlanma yoluna gidilmez. Sonuç bölümünde ise konuyu bir sonuca bağlamaktan ya da kesin bir yargıya ulaşmaktan çok, dokunaklı bir sonla bitirmek esastır.

Fıkraların Konusu

Yazarın ilgisini çeken hemen her konu fıkranın konusu olmakla beraber: daha çok toplumu yakından ilgilendiren günlük olaylar fıkra konusu edilir. Konu derinlemesine ele alınmaz, ancak konunun can alıcı noktasına parmak basılır. Konu kısa ve topluca yani yüzeysel ama ustalıkla ele alınıp okuyucuların düşünmeleri sağlanır.

Fıkraların Amacı

Fıkralarda kesinlikten çok; güzel, hoş, dokunaklı bir sonuca varmak amacı güdülür. Fıkralarda körü körüne taraf tutmak hoş karşılanmaz. Fıkra yazarı, gerçeği olduğu gibi yansıtır. Fıkra yazarının taraf tutup tutmaması fıkranın en can alıcı noktasıdır. Fıkrada ele alınan konu hakkında bilgi vermek değil, o konu ile ilgili düşündürmek önemlidir. Bu nedenle fıkra okuyucuların belli konularda düşünmelerini sağlayan, tetikleyen bir ateşleyici rolündedir. Konunun böyle ele alınması fıkra yazısının kültür birikimi ile yakından ilgilidir.

Fıkralarda Dil ve Anlatım

Sade ve yalın bir dille yazılır. Fıkralarda, gereksiz sözlerden uzak durulur. Fıkranın inandırıcı, etkileyici bir anlatımı vardır. Fıkraların üslubundaki rahatlık onu makalenin ciddi ve ağırbaşlı üslubundan ayırır. Daha çok alaylı bir dille, bazen eleştiri, bazen sohbet tarzında yazılır. Okuyucuyla sohbet ediyormuş gibi bir hava hâkimdir bu yazılarda.

Fıkralar yazanın bakış açısı ve dünya görüşü doğrultusunda şekillenir. Bir kamuoyu oluşturmayı hedefleyen bu yazılar, okuyanlarda etki yaratır. Kanıt esası taşımamasından dolayı kısadır.

Türk Edebiyatında Fıkra

Pek çok edebiyatçı başka türler yanında fıkra türündeki yazılarıyla da ün yapmışlardır. Edebiyatımızda özellikle Ahmet Rasim fıkralarıyla tanınır. Refik Halit Karay, Ahmet Haşim, Halide Edip Adıvar, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Peyami Safa, Falih Rıfkı Atay, Hasan Ali Yücel, Yaşar Nabi Nayır, Burhan Felek, Haldun Taner, Ahmet Kabaklı, Oktay Akbal, Çetin Altan, Ahmet Turan Alkan tanınmış fıkra yazarlarımız arasındadır.
ZORUNLU EĞİTİMDE AÇIK ARTIRMA

Bu konu, dünya çapında bir açık artırmaya dönmüş durumda. Avrupa 11’e çıkardı. biz ne duruyoruz? Şu ülke 13’e çıkardı, bizim neyimiz eksik… Gidiyor da gidiyor. Çünkü zorunlu eğitim yılını ne kadar yükseltirseniz o kadar “medeni” olmuş oluyorsunuz bu dünyada. Olay medenilik ölçüsü hâline getirilince de karşı çıkmak kimin haddine! Bu gidişle torunlarımız çocuklarını bezden kurtulur kurtulmaz okula kaydettirecekler.

Oysa medenilik, her alanda zorunluluktan Özgürlüğe geçiş ile ölçülür, ölçülmelidir. Bir toplumda zorunluluklar ne kadar azaldıysa, ne kadar çok alanda zorunlulukların yerini gönüllülük aldıysa o toplum o kadar medenidir.

Bu parçada yazar, gündemde olan bir konuyu köşe yazısına taşımış, konuyla ilgili kişisel değerlendirmelerine yazısında yer vermiştir. Bu köşe yazısı eğitim konusuyla ilgilidir. Yazar, anlattıklarını kanıtlamak amacı gütmemiştir. Yalın ve sade bir dille düşüncelerini anlatmıştır. Yazarın dili yapmacıklıktan uzaktır.

Türk Dili ve Edebiyatı Konularını Görmek İçin Linke Tıklayın

İlginizi Çekebilecek Konuları

2020 TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

LGS Türkçe Deneme Çöz

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 LGS Konuları ve Soru Dağılımları (MEB)

» LGS Puan Hesaplama

TYT Deneme PDF İndir

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Takdir Teşekkür Hesaplama

Puan Hesaplamaları

2019 Bursluluk Sınavı Soruları ve Cevapları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

Güncel Yazılı Soruları ve Cevapları

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu