Araştırma

Fiji Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Fiji veya resmi adı ile Fiji Cumhuriyeti, ada ülkesi olarak bilinmektedir. Okyanusya kesiminde yer alan bu ülke pek çok adadan oluşmaktadır. Bunun yanında iki büyük adaya sahip olan ülkenin büyük çoğunluğu burada yaşamaktadır. Başkenti Suva olan Fiji’de kullanılan para birimi ise Fiji Doları olarak bilinmektedir. Ülkede konuşulan resmi diller ise Fijice, Hindi ve İngilizce şeklindedir.

Fiji’nin Nüfusu

Fiji’nin nüfusu, 2018 yılında yapılan nüfus sayımlarına göre 926,276 olarak ölçülmüştür. Bununla birlikte ülkenin nüfusu pek çok konu bakımından farklı oranlara bölünmektedir. Örneğin ülkede mülteci oranı da ölçülmüştür ve bu oran -3,45/1,000 nüfus olarak bilinmektedir. Buna benzer ölçülen bir diğer durum ise ortalama hayat süresidir. Toplam nüfus 68,25 yıl, erkeklerde 65,83 yıl ve kadınlarda ise 70,78 yıl olarak belirlenmiştir.

Fiji’nin etnik dağılımı ise pek çok farklı gruplardan oluşmaktadır. Örneğin ülkenin toplam nüfusunun %51 kısmı Fijili, %44 kısmı Hint ve Avrupalı gibi diğer etnik grupların oranı ise %5 olarak 1998 yılında belirlenmiştir. Ülkede hakim olan dini inanç ise %52 oranla Hıristiyan’dır. Kalan oranlar ise %38 ile Hindu, %8 ile Müslüman ve diğer dinler ise %2 şeklindedir.

Fiji’nin Tarihi

Fiji’nin tarihi, İÖ 1000 yıllarına kadar uzanmaktadır ancak pek çok tarihçi ve araştırmacı büyük Pasifik göçünün sorusuna cevap alamamaktadır. Bununla birlikte Fiji sınırları içerisinde 17. yüzyılda da insan yaşamı olduğu bilinmektedir. Fiji toprakları üzerinde yürütülen kazı çalışmalarında, bölgede yaşamış olan insanlara ait çanak, çömlek gibi bulgulara rastlanmıştır.

Fiji himayesinde yer alan adalar ise İngiltere tarafından gerçekleştirilen 1874 tarihindeki sömürgede İngiltere hakimiyetine geçmiştir. Bu hareketin ardından adalara İngilizler tarafından Hintli çalışanlar getirildi. Fiji, 1970 yılında bir krallık olarak bağımsızlığını ilan etmiştir ancak 1987 yılında yaşanan müdahaleler sonucunda ülkede cumhuriyet anlayışı hakim olmaya başlamıştır. Bununla birlikte günümüzde bu ülke üzerinde Hintli insanlar da yaşamlarına devam etmektedir.

Fiji’nin Bayrağının Anlamı

Fiji’nin bayrağının anlamı, günümüzde İngiltere bayrağını da kapsamaktadır. Fiji bayrağı günümüzdeki hali ile ilk olarak 10 Ekim 1970 tarihinde kabul edilmiştir. Fiji. Bugün İngiliz Milletler Topluluğu üyesi olması nedeniyle bayrağı üzerinde Birleşik Krallık’ın sembolünü de taşımaktadır.

Birleşik Krallık’a ait olan sembol bayrağın sol üst köşesine konumlandırılmıştır. Bunun yanı sıra bayrağın dalgalanan sağ tarafında ise Fiji ülkesinin sembolü yer almaktadır. Bu sembol üzerinde pek çok yerel motif de bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu