Kimdir

Ferdi Özbeğen Kimdir?

17 Ağustos 1941 yılında İzmir’de doğan Ferdi Özbeğen Ünlü piyanist ve şarkıcı olarak bilinmektedir. Annesi Afet Özbeğen Ankaralı Katolik bir Ermeni ailesinden gelmektedir. Babası Hasan Özbeğen ise Girit göçmenidir. Ferdi Özbeğen iki ebeveynin de 1941 yılında ikinci evliliği ile hayata gözlerini açmıştır. İzmir’de doğan Ferdi Özbeğen 11 yaşındayken ortaokul İle birlikte müzik öğrenimi görmeye başladı. 1960 yılı içerisinde özel İzmir kolejini bitirdikten hemen sonra İstanbul İktisat fakültesini kazandı. Fakülteyi kazandıktan kısa bir süre sonra 1960 yılı içerisinde babası vefat etti ve bu nedenle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Babasını kaybettikten ve üniversiteyi bıraktıktan sonra artık tek ilgi alanı olan müziğe yöneldi.

Ferdi Özbeğen’in Kariyeri

1965 yılı kapsamında düzenlenen Hürriyet gazetesi Altın Mikrofon yarışması içerisinde Ferdi Özbeğen Orkestrası olarak katılım sağladı. Yarışma kapsamında “sandığımı açamadım” ve “kes kes” şarkılarını seslendirdiler. Yarışmadan hemen sonra orkestra 1967 yılında Okay Temiz’i 1968 yılında ise Esin Engin’i bünyesinde bulundurdu. 1974 yılına kadar orkestra ile birçok farklı eğlence ve lokal merkezlerinde konserler verildi. Orkestranın en son çalıştığı Çınar otelinin greve gitmesi ile birlikte orkestrası tamamen dağıldı. Özbeğen bu durumdan sonra Şefik Uyguner’in orkestrasında çalışmaya başladı.

1977 yılında ilk uzunçalara sahip olan Ferdi Özbeğen’le 45 dakikayı çıkardı. Albüm çıkartılırken acaba tutar mı endişesi hakim olurken,  kısa bir süre içersinde albüm satışları rekor bir sayıya ulaştı. 1978 yılında Orhan Gencebay’ın plak şirketine geçen Ferdi Özbeğen’in Sohbet, 1979 yılında teşekkürler ve 1980 yılı içerisinde de mutluluklar albümlerini hayranları ile kavuşturdu. Kısa bir süre sonra sohbet albümü ile altın plak kazanan Ferdi Özbeğen, mutluluklar albümü ile de altın piyano ve platin plak ödüllerini almaya hak kazandı.

1980’li yılların sonlarına doğru Orhan Gencebay’ın plak şirketi olan kervan plak ile ortaklığını bitiren Yaşar Kekeva, Yaşar Kekeva plakçılık adında bir şirket kurdu ve o zaman içerisinde milyonları peşinden sürükleyen Ferdi Özbeğen’i şirketini tamamen transfer etti. Şirketin ilk plağı da nice yıllara albümü oldu. Bu albümü 1981 yılında yaşadıkça, 1982 yılında bir sır gibi parçası ve 1983 yılında ise seviyorum delicesine albümleri sıra ile izledi. Bu albümlerin yansıra Ferdi Özbeğen’in unutulmuş olan şarkılara da yeniden düzenleyerek, tekrardan seslendirdi.

1984 yılı içerisinde bugün bile aynı kaliteye ulaşılamamış olan bir tarafı pop, bir tarafı alaturka şarkılardan oluşmuş olan piyanist albümünü çıkardı.

1984 yılı içerisinde Yaşar Plak’ı düştüğü zor durumdan onları kurtaran Ferdi Özbeğen oldu. Sizin seçtiklerinizi de adı altındaki albümü kendisinin yorumu ile o zaman kapsamında yapılmış olan ilk best of albümü olarak tarihe geçti. Dönemin toplamda 11 sevilen şarkısını seslendirdi. Bu albüm kariyer hayatı boyunca en çok satan albümlerinden birisi oldu.

Ferdi Özbeğen 80‘lerin sonu ile doksanlı yılların başında çıkarmış olduğu günlerde genellikle taverna ve alaturka tarzı şarkıları söyledi. 90’lar yeni müziklere kapılarını aralarken Ferdi Özbeğen yavaş yavaş inzivaya çekilmeye başladı.

Ferdi Özbeğen’in Ölümü

2001 yılında yakalandığı prostat kanseri nedeniyle 2013 yılının Ocak ayında tedaviye yenik düşen Ferdi Özbeğen, Okmeydanı eğitim araştırma hastanesinin Yoğun bakım ünitesinde hayata gözlerini yumdu. 30 Ocak tarihinde Ferdi Özbeğen için Cemal Reşit Bey Konser Salonu’nda düzenlenen törenin hemen sonrasında Özbeğen’in cenazesi Levent Camii’ne götürüldü. Burada kılınan cenaze namazının hemen ardından da Ulus mezarlığında bulunan mezarlığına defnedildi.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu