Araştırma

Fas Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Fas, çok fazla sahil şeridine sahip olan ve Kuzey Afrika’da yer alan bir ülkedir. Başkenti Rabat şehri olarak bilinen Fas, para birimi olarak Fas Dirhemi kullanmaktadır. Resmi dil olarak Arapça kullanılmaktadır ve bu ülkenin sahip olduğu yüzölçümü 447,000 km2 olarak ölçülmüştür.
Fas’ın Nüfusu
Fas’ın nüfusu, 2017 yılında yapılan nüfus sayımına göre 35 milyondan fazla olarak ölçülmüştür. Aynı zamanda Cezayir, Mısır, Sudan gibi Arap ülkeleri içerisinde en fazla nüfusa sahip olan ülke olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra bu ülkenin nüfusu hakkında bilinmesi gereken bir diğer detay ise düzensiz bir şekilde dağılmış olmasıdır. Çevresel faktörlerin etkili olduğu bu dağınık nüfus dağılımı, günümüzde ülkenin sahip olduğu nüfus sistemini fazlasıyla etkilemiştir.
Fas ülkesi sınırları içerisinde yaşayan bireylerin aynı zamanda kentleşme şekilleri de nüfus dağılımı kadar düzensizdir. Örneğin, Kuzey Fas’ın Atlas Okyanusu kıyısında kentleşme oranı ülkenin diğer bölgelerine göre daha yoğun olarak görülmektedir. Bununla birlikte ülkede gün geçtikçe kentleşme oranı da fazlasıyla büyümektedir. 1926 yıllarında ülkede görülen kentleşme oranı yaklaşık %10 iken, günümüzde bu oran %40’lara kadar çıkmıştır.
Fas’ın Tarihi
Fas’ın tarihi, oldukça eskilere dayanmaktadır. Bu ülkede tahmin edilen ilk yerleşim tarihi MÖ 8000 yıllarına kadar gitmektedir. O dönemde yaşadığı tahmin edilen Capsianlar’ın bölgede bıraktığı kalıntılar ve pek çok insan kalıntısı bu görüşü destekler niteliktedir. Bununla birlikte pek çok tarihçi ve hatta pek çok teorisyen, Fas toprakları üzerinde Amazigh adlı halkın yaşadığını savunmaktadır. Bununla birlikte bu halkın Fas topraklarına tarımı kazandırdığı da düşünülmektedir.
Bunun yanı sıra 1666-1912 tarihleri arasında Fas’ın Osmanlı ordusu ile pek çok sorun yaşadığı da bilinmektedir. Uzun bir dönem Osmanlı’nın baskısı altında kalan Fas, ileri dönemlerde de pek çok ülke ile sorun yaşamaya devam etmiştir. 1963 yılında ise Fas ve Cezayir arasında yaşanan Kumlar Savaşı, Cezayir’in Atlas Okyanusu’na açılan bir yol istemesi üzerine yaşanmıştır.
Fas’ın Bayrağının Anlamı
Fas’ın bayrağının anlamı, tamamen ülkeyi temsil eden bir nitelik taşımaktadır. Günümüzde bilinen hali ile Fas bayrağı, 17 Kasım 1915 tarihinde kullanılmaya başlanmıştır. Bunun yanı sıra Fas’ın kendi bağımsızlığını ilan etmesinin ardından da ülkenin resmi bayrağı olarak kabul edilmiştir.
Bayrağın üzerinde yer alan, Süleyman’ın imzası olarak bilinen, yeşil beş köşeli yıldız, kırmızı bir zemin üzerinde yer almaktadır. Kırmızı ve yeşil renkler Arap bayrağını temsil etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu