Servet-i Fünun Dönemi Roman Özetleriİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Eylül – Mehmet Rauf

Konu

Türk edebiyatının ilk gerçekçi psikolojik romanı olması bakımından önemli olan Eylül, Suad ve Necip isimli iki âşığın yaşadıkları gizli aşka odaklanmaktadır. Olaydan daha çok karakterlerin ruh halleri üzerinde durmaktadır.

Özet

Süreyya Bey ile evli olan Suad, oldukça güzel ve alımlı bir kadındır. Ancak evliliğinde pek çok sorun bulunmaktadır. Her şeyden önce Süreyya Bey, Suad Hanım’a kötü davranmakta ve bu durum da aralarında hiçbir sevgi bağının olmamasına neden olmaktadır. Süreyya Beylere aile dostu olarak gidip gelen Necip ise bir zaman sonra Suad Hanım ile aşk yaşamaya başlar. Necip beslediği aşk yüzünden Suad’ın eşyalarını çalmaya başlar ve hastalanarak yataklara düşer. Suad da bu durumdan haberdar olur ve kendisi de Necip’e karşı aynı hisler ile karşılık verir. Fakat Süreyya Bey oldukça uyanık birisi olduğundan bu aşkın uzun vadede saklanması mümkün olmaz. Suad ve Necip aşklarını son derece gizli bir şekilde yaşamaya başlarlar. Ancak bu durum da ikisine de büyük acılar vermektedir. Suad’ın yaşadığı evde bir gün yangın çıkar ve Necip bu yangından sevgilisini kurtarmak için içeriye girer. Fakat ikisi de yangından kurtulamazlar ve yaşamlarını kaybederler.

Ana Fikir

Yasak bir aşkın dokunaklı öyküsü olan Eylül, birbirini seven iki insanın kavuşmalarının önünde nasıl engeller olduğunu anlatmaktadır. Başarılı tasvirleri ile karakterlerin psikolojilerini oldukça derinden bir şekilde okura gösterir.

Romandaki Karakterler

Suad Hanım: Süreyya Bey’in eşidir. Yaşadığı sorunlar yüzünden kocasını hiç sevmemektedir. Aşk ve sadakat arasında büyük sorunlar yaşamaktadır.

Necip: Yakışıklı bir genç olan Necip, Suad’ı her şeyden çok sevmektedir.

Süreyya Bey: Suad’ın eşi olup sevgi gibi konuları bilmeyen ve kendisini işine vermiş birisidir.

Yazar Hakkında

1875 yılında doğan Mehmet Rauf, özellikle Eylül romanı ile Servet-i Fünun yazarları arasında önemli bir yere sahiptir. Küçük yaşta edebiyata ilgi duyan Rauf, denizcilik okuluna giderek burada İngilizce ve Fransızca öğrenmiştir. Özellikle eserlerinde realist unsurlar baskındır. Roman, hikaye ve tiyatro alanlarında eserler vermiştir. Romanlarında genellikle İstanbul’da yaşayan orta ve üst sınıf kişileri konu edinmiştir. Az sayıda şiiri de bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu