Atasözleri

Evdeki Hesap Çarşıya Uymaz Atasözünün Anlamı Nedir?

Evdeki hesap çarşıya uymaz atasözü halk arasında sürekli kullanılan bir sözdür. Sadece ekonomik anlamlardan dolayı değil mecazi anlamda da kullanılmaktadır. Halk arasında kullanılsa da sadece belirli bir sınıfa ait değildir. Her ekonomik durumdan olan kişiler evdeki hesap çarşıya uymaz sözünü kullanabilir. Atasözleri ve deyimler, sınıf ayrımı olmayan ve her birey tarafından özgürce kullanılabilen sözlerdir. Hayatta yapılan planlar ve programlar her zaman gerçek ile uyuşmayabilmektedir.

Evdeki Hesap Çarşıya Uymaz Atasözünün Anlamı Nedir?

Bu durumlar ile karşılaşıldığında ise evdeki hesap çarşıya uymaz atasözü kullanılır. İnsanların yaptıkları planlar bazen gerçekleşmeyebilir ya da gerçekleşirken her şey istedikleri gibi gitmeyebilir. Yapılan planlar zihinde çok mantıklı ve olabilirliği yüksek şekilde kurgulanabilir. Ancak gerçek hayata geçiş yapıldığında planların, dışarıya uymaması mümkündür. Bu durumda evdeki hesap çarşıya uymaz ve benzer anlamlarda olan atasözleri ile durum özetlenir.

Evdeki Hesap Çarşıya Uymaz Ne Demek?

Evdeki hesabın çarşıya uymaması mecazi anlama sahiptir. Yapılan planların gerçekleşmeme ihtimalinin unutulmaması öğüt verilir. Her seçeneğe kendini hazırlamak, planların gerçekleşemeyeceğini kabul etmek salık verilir. Yapılan hazırlıklar ne kadar iyi olur ise olsun elde olmayan sebeplerden dolayı kişilerin programı bozulabilir. Bu program alınan bir karar olabileceği gibi yapılan bir plan da olabilmektedir. Evdeki hesap çarşıya uymaz sık kullanılan bir atasözüdür.

TDK Evdeki Hesap Çarşıya Uymaz Açıklaması

Türk Dil Kurumu atasözlerini açıklayarak zaman ile kaybolmasını önlemeye çalışmıştır. Evdeki hesap çarşıya uymaz atasözü de Türk Dil Kurumu tarafından açıklaması yapılmış sözler arasında bulunur. Evdeki hesap çarşıya uymaz atasözü Türk Dil Kurumu tarafından yapılan planların gerçek yaşam ile uyuşmayabileceği şeklinde açıklanmıştır.

Türk Dil Kurumu bu atasözü ile anlatılmak istenenin her yapılan planın gerçekleşmeyeceğini vurgulamak olduğunu söyler. Evdeki hesap çarşıya uymaz herkesin iyi bildiği atasözleri arasındadır. Tedbirli olmak, yedek plan yapmak, öngörmek ve risk analizi gibi ek fikirleri de bulunan bir atasözüdür. Bu atasözü ile dışarıdaki koşulları da göz önünde bulundurmanın gerekliği olduğu vurgulanır. Evdeki hesap çarşıya uymaz atasözü hala insanların birbiri için kullandığı bir sözdür.

⇒ Daha Fazla Atasözleri ve Anlamları İçin Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu