Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Ev İdaresi Bölümü Hakkında Bilgiler

Ev İdaresi Bölümü Hakkında Bilgiler adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Ev İdaresi Bölümü Hakkında Bilgiler makalesini okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.

Ev İdaresi Bölümü’nün Amacı

Ev ve ev işlerini üstlenen kurumların sağlık ve ekonomi ilkelerine uygun biçimde yönetimi alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmek amacı olan Ev İdaresi bölümü ayrıca görevi bu konuda araştırma yapmaktır.

Ev İdaresi Bölümünde Okutulan Dersler

Ev idaresi Bölümünde ilk yıl fizik, kimya, matematik, istatistik, biyoloji ve sosyoloji ; daha sonraki yıllarda ise mesleki formasyonu sağlamak amacıyla kişisel ve toplumsal sağlık, kurum ev idaresi, epidemiyoloji ve enfeksiyon kontrolü, ekonomi, pazarlama ve tüketici eğitimi, işletme bilgisi, yönetim ilkeleri, beslenme ilkeleri, konut sorunu ve planlaması gibi meslek dersleri okutulur.
Kuramsal ve uygulamalı derslerin yanı sıra öğrenciler edindikleri mesleki bilgi ve tecrübelerini geliştirmek amacıyla bir yarıyıl halk sağlığına hizmet veren kuruluşlarda ve bir kez de yaz aylarında minumun bir ay Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde ev idaresi konularıyla ilgili araştırma ve uygulamayı kapsayan saha çalışması yaparlar.

Ev İdaresi Bölümü için Gereken Nitelikler

Ev idaresi bölümünde okumak isyeyen kimselerin sosyal bilimlere ilgi duyması, yardımsever, farklı yöntemler bulup geliştirebilme ve insanlarla iyi iletişim kurabilme gücüne sahip olmaları gerekir.

Ev İdaresi Bölümü Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Ev idaresi bölümünü başarıyla tamamlayan bireyler “Ev İdarecisi ve Aile Ekonomisti” unvanı ile çalışmaktadırlar. Ev idarecisi ve aile ekonomisti hastane, kreş, otel, huzurevi gibi kuruluşlarda kurumun temizliği, döşenmesi, eşyaların bakımı gibi modern işletmecilikte önemli yeri olan kurum ve ev idareciliği; tüketicinin korunmasına ve eğitimine yönelik araştırma ve eğitim görevlerini yapamalarını yanısıra Öğretmenlik sertifikası alanlar orta dereceli okullarda meslek dersleri öğretmeni olarak çalışabilirler.

Ev İdaresi Bölümü’nün Çalışma Alanları

Ev idaresi bölümü mezunları yurtlarda, otellerde, kreşlerde, hastanelerde ve huzurevlerinde, kısaca evin fonksiyonunu üstlenen her türlü kamu kuruluşunda veya özel kuruluşunda görev yapabilme hakkına sahiptirler.

Ev İdaresi Bölümü Mezunlarının Maaşları

Bu Bölümden Mezun Olanların atalamarı nadir olduğu için mezun olan bireyler genelde özel sektörde çalışmaktadırlar. Her şirket farklı miktarlarda iş başı yaptırsalarda ortalama maaşlar 2500 ile 2800 tl arasındadır.

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu