Sosyal Bilgilerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Etkin Vatandaşlık

Etkin Vatandaşlık adlı bu yazımızı okuduktan sonra Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına eksiklerimizi bize bildirmenizi ayrıca Etkin Vatandaşlık adlı yazımıza eklenmesini istediğiniz konuları bizlerle paylaşmanızdan memnuniyet duyarız.

Etkin Vatandaşlık

Tarihten Günümüze Demokrasinin Gelişimi

Demokrasi ilk defa M.Ö. 450 yılında Atina’da “Site” denilen şehir devletlerinde uygulanmıştır. Kadınlar ve köleler, site halkının dışında kabul ediliyordu. Halk meclisinde yalnızca erkeklerin konuşma ve oy kullanma hakkı vardır. Yalnızca erkeklerin konuşma hakkı olsa bile yönetimde halkın görüşlerinin alınması açısından bu uygulama demokrasinin gelişimi açısından olumludur.
Roma İmparatorluğu’nda doğan herkes Roma vatandaşı olarak kabul edildi. Vatandaşların hakları hukuk kurallarıyla belirlenmişti. Hukuk kurallarının olması demokrasinin gelişmesine katkı sağladı.
1215 yılında Magna Carta Libertatum (Büyük Şart) İngiltere kralı I. John (Yurtsuz John) ile halk arasında imzalanmıştır. Bu antlaşma ile tarihte ilk defa kralın yetkileri sınırlanmış, soylulara bazı hak ve özgürlükler tanınmış. Kimsenin yargılanmadan cezalandırılamayacağı ilkesi getirildi. Vergi toplamada bazı kurallar uygulanacaktı.
Johann Gutenberg 1447 yılında modern matbaayı icat etti. Matbaanın icadı ile hak ve özgürlükler tüm dünyaya yayıldı.

Avrupa’da aydınlanma felsefesiyle anayasal demokrasinin düşünce temelleri atılmıştır.
Montesqiue (Monteskiyö), Rousseau (Russo), J.Locke (Luk) gibi düşünürler özgür düşünceyi savundular.
1789 yılında Fransa’da çıkan Fransız İhtilali sonrasında İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirgesi yayınlandı. Bildiride temel hak ve özgürlükler (adalet, özgürlük, mülk edinme, yaşama hakkı gibi) ve anayasal düzenlemeler yer almıştır.
1948 yılında (10 Aralık) Birleşmiş Milletler tarafından İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi kabul edildi. Günümüzde tüm dünyada insanların sahip olması gereken hak ve özgürlükler bu belgede yer aldı.
Demokratikleşen Osmanlı: Osmanlı Devleti’nde 1839’da yayınlanan Tanzimat Fermanı’yla padişahın da uymak zorunda olduğu bazı kanunlar belirlenmiştir.
Bu belge Osmanlı’daki demokratikleşmenin ilk adımı olarak kabul edilir.
1876 yılında Osmanlı’da Kanun-i Esasi denen ilk yazılı anayasa kabul edildi. Padişahın yanında bir de meclisin bulunduğu ve halkın yönetime katıldığı yönetim şekli olan Meşrutiyet ilan edildi. Mebusan Meclisi açıldı.
Yukarıda görüldüğü gibi demokrasinin gelişimine pek çok devlet katkıda bulunmuştur ve demokrasinin bugünkü düzeye gelmesi uzun yıllar almıştır.

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

fen-bilimleri-konu-anlatimlari

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu