Araştırma

Etiyopya Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Etiyopya, resmi adıyla Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti veya Etyopya, bir Doğu Afrika ülkesi olmakla birlikte Afrika Boynuzu üzerinde yer almaktadır. Yerel dilde “yeni çiçek” anlamına gelen Addis Ababa, ülkenin başkenti olarak kabul edilmiştir. Bu ülkede yaşayan kişilerin kullandığı para birimi Birr olarak bilinmektedir ve konuşulan resmi dil ise Amharcadır.
Etiyopya’nın Nüfusu
Etiyopya’nın nüfusu, 2018 verilerine göre 109,224,414 olarak ölçülmüştür. Bu da ülkeyi dünyanın en kalabalık 13. ülkesi konumuna taşımaktadır. Bununla birlikte Etiyopya ülkesi içerisinde 80^den fazla etnik grup olduğu bilinmektedir. Bu etnik gruplardan en çok bilinenler; Gurageler, Somalilier, Şankellalar, Tigreler, Oromolar, Afarlar, Sidamolar ve Amharalar şeklindedir.
Etiyopya ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer detay ise Etiyopya’nın din anlayışı konusudur. Ülkenin sahip olduğu nüfusun %62,7’sini Hıristiyan topluluklar oluşturmaktadır. Bu durumda da ülkede yaygın olan inanç Hıristiyanlıktır. Aynı zamanda ülkenin sahip olduğu ikinci en büyük din ise %33,6 oranıyla İslam dinidir. Nüfusun kalan kısmı ise Animist ve diğer inançlara sahip olan kesimlerdir.
Etiyopya’nın Tarihi
Etiyopya’nın tarihi, yaklaşık olarak 3 milyon yıl öncesine dayanmaktadır. Bu bilgiyi sağlayan bilim insanları ise yapılan arkeolojik çalışmalarda bulunan insan iskeletleri sayesinde ülkenin geçmişini tahmin etmektedir. Uzun yıllardan beri Etiyopya’nın insanlar için bir yaşam alanı olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte Etiyopya’yı anlatan tarihi belgeler de MÖ 5000 yılında kadar bilgi içermektedir.
Etiyopya, bağımsızlığını koruyan ve işgale uğramamış nadir devletler arasında yer almaktadır. Ancak 1936-1941 yılları arasındaki Mussolini İtalya’sının bölgeyi işgal etmek istemesi istisnai durumlar arasında gösterilmektedir. İtalya’nın bu girişimi de ülkenin bağımsızlık korumasını etkilememiştir. Etiyopya, 1960-1990 yılları arasında yaşanan Eritre sorununa sahil olmak zorunda kalmıştır. Bu nedenle de ülke içerisinde pek çok çatışma ve kargaşa yaşandığı bilinmektedir.
Etiyopya’nın Bayrağının Anlamı
Etiyopya’nın bayrağının anlamı, Pan-Afrika renklerinden esinlenerek yapılmıştır ve 19. yüzyılın başlarında kullanılmaya başlanmıştır. Etiyopya bayrağının göndere çekilmesinin tarihi 6 Şubat 1996 olarak bilinmektedir ve günümüzdeki halini aldığı tarih ise 28 Ağustos 2009 olarak kayıtlara geçmiştir.
Etiyopya bayrağı yatay olarak 3 parçaya bölünmüş ve yeşil, kırmızı ve sarı renklerinden oluşmuştur. Bayrağın tam orta kısmında ise ülkenin arması olan 5 köşeli yıldız ve ışın figürü bulunmaktadır. Bayrakta yer alan renklerin taşıdığı anlamlar ise;
• Yeşil, ülkenin verimli olan topraklarını,
• Kırmızı, savaşta dökülen kanları,
• Sarı, Etiyopya’ya duyulan saygı ve sevgiyi temsil etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu