A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Estonya Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Estonya, Baltık devleti olarak bilinmekte ve Avrupa toprakları içerisinde yer almaktadır. Günümüzde pek fazla nüfusa sahip olmayan bu ülkenin başkenti Tallin şehridir. Ülkede yaşayan insanların ortak olarak kullandıkları para birimi Euro olarak bilinmektedir. Aynı zamanda ülke içerisinde konuşulan resmi dil Estonca olarak kabul edilmiştir. Estonya ülkesinin en büyük şehri ise başkenti olan Tallin’dir.

Estonya’nın Nüfusu

Estonya’nın nüfusu, 2019 nüfus sayımı verilerine göre 1,325 milyon olarak belirlenmiştir. Ülkede yaşayan insanların %70’lik kısmı etnik Estonlar’dan oluşmaktadır. Bu orandan geriye kalan nüfus ise ülkeye farklı yerlerden göç etmiş olan azınlık gruplarından oluşmaktadır. Bununla birlikte ülkenin başkenti ve en büyük şehri Tallin, Harjumaa bölgesinin en gelişmiş bölgelerinden birisi olarak bilinmektedir.

Estonya’nın din anlayışı, 13. yüzyıl içerisinde Hıristiyanlıkla gelişen Protestanlardan oluşmaktaydı. Ancak günümüzde pek çok Estonyalı dinin bir bütün olmadığını savunmaktadır. Buna bağlı olarak yapılabilecek tespit ise oldukça açıktır. Yapılan araştırmalara göre ülkenin nüfusunun büyük çoğunluğu ateist olarak adlandırılmaktadır. Halkın %75,7’lik kısmının herhangi bir dini inancı bulunmamaktadır. Yanı Estonların yalnızca %16’lık kısmı Tanrı’nın varlığına inanmaktadır.

Estonya’nın Tarihi

Estonya’nın tarihi, bu ülkenin en eski yerleşim yeri olan Pulli yerleşim yeri olarak bilinmektedir. Pulli, Parnu Nehri’nin kıyısında yer almaktadır ve bu bölgede 11,000 yıl önce yaşam olduğu pek çok tarihçi tarafından dile getirilmektedir. MÖ 1800’lü yıllarda Tunç Çağı’nın başlaması ile birlikte de Estonya’da yüksek alanlarda yerleşim alanlarının inşa edildiği bilinmektedir.

Demir Çağı’nın yaklaşması ile birlikte Estonya toprakları içerisinde yaşamış olan kişilerin tarım ile içli dışlı olduğu bilinmekteydi. Aynı zamanda bu çağ yaşanırken savaş içgüdüsünün kendisini göstermeye başladığı da anlatılanlar arasında yer almaktadır. Özellikle İskandinav ülkeleri anlattıkları destanlarda Estonya ile karşı karşıya geldiklerinden bahsetmektedir.  Bu çağların ardından ise Estonya, pek çok devlet ile anlaşmazlıklar yaşamaya başlamıştır.

Günümüze yakın olan 31 Ağustos 1994 tarihinde, Rus ordusu bu topraklardan çekilerek Estonya’nın bağımsızlığını ilan etmesine neden olmuştur. Bu ülke günümüzde 2004 tarihinde NATO’ya, yine aynı yılda da Avrupa Birliği’ne katılmıştır.

Estonya’nın Bayrağının Anlamı

Estonya’nın bayrağının anlamı, pek çok farklı teoriye dayanmaktadır. Yatay olarak 3 parçaya bölünmüş bayrak mavi siyah ve beyaz renklerinden oluşmaktadır. Günümüzde bu renklerin içerdiği anlamlar ise şunlardır:

  • Beyaz, insani değerleri ve çalışkan olmayı temsil etmektedir.
  • Siyah, Eston topraklarını simgelemektedir.
  • Mavi, gökyüzünü temsil etmektedir.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu