A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Ermenistan Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Ermenistan, denize kıyısı olmayan ve Avrasya’nın Güney Kafkasya bölgesinde konumlanan bir ülkedir. Bu ülkenin resmi adı Ermenistan Cumhuriyetidir. 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden bu ülke önceden Sovyetler Birliği’ne bağlı olması ile bilinmekteydi. Ülkede kullanılan para birimi Ermenistan Dramıdır ve konuşulan resmi dil Ermenicedir. Ermenistan ülkesinin başkenti ise Erivan şehridir.

Ermenistan’ın Nüfusu

Ermenistan’ın nüfusu, büyüme oranı %0,2 olmakla birlikte 2008 verilerine göre 3,230,100 kişiden oluşmaktadır. Ülkede yaşayan insanların yaklaşık %34,3’ü ülkenin başkenti olan Erivan şehrinde yaşamaktadır.  Ermenistan’ın başkenti hem nüfus olarak hem de ülkenin en büyük şehri olması ile ön planda yer almaktadır.

Ermenistan’da hakim olan dini inanç Hıristiyanlıktır ve özellikle 301 yılında Hıristiyanlığı devlet dini olarak uygulayan ilk ülke Ermenistan’dır. Ermenistan ülkesinde yaşayan Hıristiyan bireyler bu ülkede yer alan Ermeni Apostolik Kilisesi’ni tercih etmektedir. Bu durumda da nüfusun %94’ü Ermeni Apostolik olarak bilinmektedir.

Ermenistan’ın Tarihi

Ermenistan’ın tarihi, bugün Ermenistan adını taşıyan ülkenin bir zamanlar Revan Hanlığı’ndan ibaret olması ile bilinmektedir. Ermenistan, 1827 yılında Rus ordusu tarafından ele geçirilmiş ve bu nedenle de, Kaçarlar, 1828 tarihinde var olan Türkmençay Antlaşması ile bölgenin yönetimini Ruslara devretmiştir. Ermenistan, geçmişte yaşadığı mücadelelerde çoğunlukla Rus orduları ile kargaşa yaşamıştır.

Rus Devleti’nin 1927 Devrimi’nin etkisi ile çökmesi üzerine Transkafkasya Federasyonu kurulmuştur ve bu kuruluştan 3 cumhuriyetin bölünmesi yaşanmıştır. 1918 yılında ise bugün Ermenistan’ın başkenti olan Erivan şehri üzerine Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti kurulmuştur. Bu kuruluşun ardından bağımsızlık direnişine dayanamayan Ermenistan Türk ve Sovyet ordularının aynı anda işgaline uğramış ve adını Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti olarak değiştirmiştir.

Günümüzde 11 Aralık 2020 tarihine kadar Birleşmiş Milletler kararıyla Azerbaycan toprakları sayılan bölgeleri kendi himayesinde barındıran Ermenistan, bu toprakları işgal etmekteydi. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti, Ermenistan ile herhangi bir diplomatik ilişkiye girmemiş ve ülke sınırlarını geçişe kapatmıştır.

Ermenistan’ın Bayrağının Anlamı

Ermenistan’ın bayrağının anlamı, aynı zamanda 3 renkli lakabı ile anılmaktadır. Kırmızı, mavi ve turuncu renklerinden oluşan bayrak, 3 eşit parçaya bölünmüş şekildedir. Ermenistan bayrağı, Ermenistan Milli Meclisi tarafından 15 Haziran 2006 tarihinde onaylanmış ancak 24 Ağustos 1990 tarihinde kabul edilmiştir. Bayrakta yer alan renkler;

  • Mavi, ülkenin barışçıl bir gökyüzü altında yaşama mücadelesini
  • Kırmızı, hayatta kalma mücadelesini ve Hıristiyan inancını koruma isteğini
  • Turuncu, halkın çalışkan ve yaratıcı olmasını temsil etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu