A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Eritre Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Eritre; Cibuti, Sudan, Kızıldeniz ve Etiyopya ile sınır komşusu olan ve Afrika Boynuzu’nda yer alan küçük ülkeler arasında bulunmaktadır. Çok fazla nüfusu olmayan bu ülkenin başkenti ise Asmara’dır. Ülkede yaşayan insanların kullandıkları ortak para birimi Eritre Nakfası olarak bilinmektedir. Bunun yanında ülkede 3 farklı resmi dil kullanılmaktadır: Arapça, Tigrinya dili ve İngilizce.

Eritre’nin Nüfusu

Eritre’nin nüfusu, ülkede henüz bağımsız nüfus sayımı yapılmadığı için tam olarak bilinmemektedir. Ülkenin toplumu hakkında bilinenler ise heterojen etnik gruplardan oluşmasıdır. Ülkenin %80’lik kısmını Tigre halkı ve Tigrinya halkı oluşturmaktadır. Ülkenin büyük kısmını oluşturan bu halk, Güney Arabistan’dan Saba bölgesine gelen Sami nüfusunu temsil etmektedir.

Bu ülkede yaşayan kişilerin benimsedikleri iki büyük din bulunmaktadır. Ülkenin %63’ü Hıristiyanlık dinini benimserken kalan %33’lük kısmı ise İslam dinini benimsemektedir. Eritre’de hakim olan Hıristiyan inancı, bölgedeki halkın Eritre Ortodoks Tewahdo Kilisesine bağlı olmalarını sağlamaktadır. Bazı küçük gruplar ise Katolik ve Protestan inanç şeklinde bağlı olmaktadır.

Eritre’nin Tarihi

Eritre’nin tarihi hakkında bilinen en yaygın bilgiler arasında en eski referans yer almaktadır. Bu ülkede bilinen en eski referans, İlah’ın toprağı anlamını taşıyan, Punt’un MÖ 12-5. yüzyıllar arasında Antik Mısırlılar tarafından yazılmış olmasıdır. Aynı zamanda bugünkü adı olan modern Eritre ismini ilk kez İtalyanlar tarafından 19. yüzyılda kullanmıştır.

Eritre, tarihteki varlığı boyunca pek çok ülkenin sömürge kaynağı olması ile bilinmekteydi. Her ne kadar ülkeler ile mücadele içinde olsa da çoğunda sömürgeye uğramak durumunda kalmıştı. Ancak vermiş olduğu bağımsızlık mücadelesinin ardından, 1970 yıllarından sonraki dönemlerde, kendi bağımsızlığını ilan etmiştir. Bu ilanın ardından ülkenin yeni cumhurbaşkanı Isaias Afewerki olmuştur. Vermiş olduğu mücadeleler sebebiyle yerel kaynakları azalan Eritre’yi korumak ve yeniden yapılandırmak amacıyla Warsai Yikalo Programı, ulusal içgüdü sistemi, yürütülmeye başlamıştır. Bunun yanında askerlik, tarım, eğitim gibi alanlarda verdiği hizmetler devam etmektedir.

Eritre’nin Bayrağının Anlamı

Eritre’nin bayrağının anlamı, ülkenin pek çok durumuna göre şekillenmiştir. İlk olarak 5 Aralık 1995 tarihinde kabul edilen ve göndere çekilen bu bayrak 3 renkten oluşmaktadır: mavi, kırmızı ve yeşil. Bu renklerin anlamları ise;

  • Mavi, ülkenin denize kıyısının olmasını ve bu nedenle deniz ticaretinde avantajlı olmasını temsil etmektedir.
  • Kırmızı, verdiği mücadelelerde dökülen kanları tensil etmektedir.
  • Yeşil, ülkenin sahip olduğu verimli toprakları temsil etmektedir.

Aynı zamanda bayrak üzerinde arma zeytin dalından oluşturulmuş ve sarı renk kullanılmış bir çelenk figürü yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu