Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Endüstri Mühendisliği Bölümü

Endüstri Mühendisliği Bölümü

Endüstri Mühendisliği Bölümü adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Endüstri Mühendisliği Bölümü makalesini okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.

Endüstri Mühendisliği Bölümü nün Amacı

Endüstri mühendisliği programı, ürün veya hizmet üreten kuruluşların verimliliğini yükseltmek amacıyla insan, makine ve malzemenin etkili bir şekilde kullanılması için yöntem ve tekniklerin geliştirilmesi ve uygulanması ile ilgili konularda eğitim yapar.

>Endüstri Mühendisliği Bölümünde Okutulan Dersler

Endüstri mühendisliği bölümlerinde eğitim süresi 4 yıldır. Lisans programının ilk iki yılında, matematik, fizik, kimya gibi temel fen bilimleri dersleri ile statik, dinamik, mukavemet, malzeme gibi temel mühendislik dersleri, bilgisayar programlama ve ekonomi dersleri verilir. Programın son iki yılında, yöneylem araştırması, istatistik, iş etüdü, ergonomi, mühendislik ekonomisi, tesis planlaması, üretim yöntemleri ve planlaması, envanter ve kalite kontrolü gibi temel endüstri mühendisliği dersleri ile çeşitli bölümlere özgü diğer dersler ve sistem tasarımı konusunda bir proje dersi verilmektedir.

Endüstri Mühendisliği Bölümü için Gereken Nitelikler

Endüstri mühendisliği programında başarılı olabilmek için analitik düşünme yeteneğine sahip ve yaratıcı olmak, mühendisliğe ve sosyal bilimlere ilgi duymak gerekmektedir. Bulunması gerekli diğer önemli nitelikler arasında insanlarla işbirliği yapabilme ve düşünceleri başkalarına aktarabilme gücü sayılabilir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Endüstri mühendisliği bölümlerini bitirenlere “Endüstri Mühendisi” unvanı verilir. Endüstri mühendisliğinin diğer mühendislerden farkı, üretim sistemlerinin tasarım ve işletmelerinde insan faktörünü daima göz önünde bulundurması, sistemlere ve problemlerin çözümüne bir bütün olarak yaklaşabilmesi ve çeşitli mühendislik ve işletme disiplinlerinin sentezini yapabilmesidir. Endüstri mühendisleri fabrikalarda iş analizleri yaparlar. İnsan ile üretim araçlarının en uygun şekilde yerleştirilmesi ile üretimin miktar ve kalitesinin artırılmasına çalışırlar.

Endüstri Mühendisliği Bölümü nün Çalışma Alanları

Endüstri mühendisleri kamu ve özel sektöre ait fabrikalarda iş bulabilirler. Endüstri mühendisliği ülkemizde gittikçe önemi artan bir mühendislik alanıdır. Gerek kamu sektöründe gerek özel sektörde endüstri mühendislerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Endüstri Mühendisliği Bölümü Maaşları

Endüstri Mühendisliği Bölümünden ilk mezun olunduğunda ortalama alınan maaş 2750 ile3500 arasındayken deneyimli kendisini geliştirmiş yabancı dillere hakim iş yerine katkısı fazla olan aynı zamanda yönetici pozisyonunda bulunan endüstri mühendisliği maaşları ortalama 7500 tl ile 15.000 tl arasında değişebilmektedir. Endüstri mühendisliği mezunları aynı zamanda proje firmalarında da çalışmaktadır. Bu firmalarda maaşlar 3000 – 4000 TL arasında değişiklik göstermekte olup tecrübe ve katkı bu maaş miktarının artışına sebep olabilmektedir.

Kamu kurumlarında görev yapacak olan endüstri mühendisliği mezunları , Kamuda uzman, müfettiş, uzman yardımcısı, müfettiş yardımcısı ve yönetici olaraktan çalıştığı takdirde maaşları
6.750-10000 TL arasında olabilmektedir.

Endüstri Mühendisliği Bölümü mezun olduktan sonra kamuda Uzmanların 8500 ve uzman yardımcılarının 7500 aldığı kamu kurumunda müfettişlerde 8500 TL civarında ortalama maaş almaktadır. Endüstri mühendisliği maaşlarına yabancı dil tazminatı, yüksek lisans ve doktora eğitimi, eş durumu, çocuk durumu, pozisyonu gibi tüm kriterler etki etmektedir. Kamuda endüstri mühendisliği maaşları ilk mezun olanlar için oldukça yüksek olsa da tecrübeli mühendislerin özellikle özel sektörde fabrikalarda yöneticilik kadrolarında daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.
Endüstri mühendislerinin özellikle bazı programları ve programlama dillerini çok daha iyi kullanacağı üretimin olduğu fabrikalarda yüksek maaşlara sahip olacağını söylemeliyiz. Büyük şirketlerde çalışan 10 yıl üzeri endüstri mühendisleri maaşları 10.000 – 20.000 TL arasında olup şirketlerin CEO’su olabilecek kapasitede kendini yetiştirmeleri durumunda bu aylık 50000 – 85000 TL’ ye kadar çıkabilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu