A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Endonezya Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Endonezya veya resmi adıyla Endonezya Cumhuriyeti, Okyanusya ve Güneydoğu Asya toprakları üzerinde yer alan ülkeler arasında bulunmaktadır. Kalabalık ülkeler arasında ilk sıralarda yer alan Endonezya’nın başkenti ise Cakarta şehridir. Endonezya, aynı zamanda, en kalabalık Müslüman ülkelerinden biri olmakla birlikte farklı dinlere sahip kişileri de bünyesinde barındırmaktadır. Ülkede konuşulan resmi dil ise Endonezcedir.
Endonezya’nın Nüfusu
Endonezya’nın nüfusu, 2015 yılında yapılan nüfus sayımına göre 250 milyon civarında belirlenmiştir. Bu sayı ile dünyanın en kalabalık 4. ülkesi olarak bilinen Endonezya, aynı zamanda, en kalabalık Müslüman ülkesi olarak da bilinmektedir.
Endonezya’nın nüfusunda dikkat çeken en önemli detay düzensiz bir şekilde dağılmış olmasıdır. Örneğin ülkede yaşayan insanların %58’i Endonezya’ya bağlı Canvas Adası’nda yaşamaktadır. Bu ada ülkenin bünyesinde yer alan en kalabalık adalardan bir tanesidir. Bununla birlikte bu ülkede %87,18 oranla Müslüman bireyler yaşamaktadır. Kalan oranda ise Konfüçyanizm, Putperestlik, Budizm ve Hıristiyanlık dinlerini benimseyen bireyler bulunmaktadır.
Endonezya’nın Tarihi
Endonezya’nın tarihi, yaklaşık 4-5 bin yıl öncesinde, Malezya’dan gelen bireylerin bu topraklar üzerinde yerleşmesi şeklinde bilinmektedir. Bununla birlikte çok eski zamanlardan bu yana Endonezya toprakları üzerinde yaşayan bireylerin deniz ticaretine önem verdikleri bilinmekteydi. Bu nedenle nüfusun büyük çoğunluğu tüccar veya denizciydi. Deniz ticaretinde adını duyurmuş olan bu ülke, eski zamanlarda Bizans İmparatorluğu, Hindistan, İran ve Çin için deniz ticaret yollarından biriydi.
Endonezya ülkesinin tarihi, pek çok iç ve dış kargaşalar ile doludur ve bazı ülkelerin Endonezya üzerindeki etkileri anlatılmaktadır. Buna verilebilecek örnekler arasında Hollanda’nın Endonezya’yı tanımak zorunda kalması ve bu nedenle Endonezya Birleşik Devletleri olarak bilinen ülkenin 1950 tarihinde yeni adını alması yer almaktadır. Ülkede son olarak yaşanan 1998 ayaklanmasının ardından parlamenter demokrasi sistemi uygulanmaya başlamıştır ve günümüzde de bu sistem devam etmektedir.
Endonezya’nın Bayrağının Anlamı
Endonezya’nın bayrağının anlamı, 13. yüzyılda kurulan ve hüküm süren Majapahit İmparatorluğu’nun bayrağından gelmektedir. Endonezya Cumhuriyeti’nin resmi simgesi olarak bilinen bu bayrak 17 Ağustos 1945 tarihinde, Endonezya Bağımsızlık Günü kutlamaları çerçevesinde kabul edilmiş ve halka duyurulmuştur.
Polonya ve Singapur bayrakları ile benzer bir şekle sahip olan Endonezya bayrağı, oldukça basit bir şekilde biçimlendirilmiştir. İki eşit büyüklükte ortadan ayrılan bayrağın üst kısmında kırmızı alt kısmında ise beyaz renk kullanılmıştır. Endonezya geleneklerine göre bayrakta kullanılan kırmızı, cesareti; beyaz renk ise ruhsal öğeleri temsil etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu