Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü makalesini okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümünün Amacı

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği programının amacı, telgraf, telefon haberleşmesinden uydu haberleşmesine, ev aletlerinden elektronik tıp cihazları üretimine kadar yayılan çok geniş bir alanda uygulanan her türlü sistemlerin tasarlanıp geliştirilmesi konusunda eğitim yapmaktır.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümünde Okutulan Dersler

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği programında öğretim süresi dört yıldır. Programda fizik, cebir, geometri, dinamik, statik, devre analizi, alan teorisi, lojik devre temelleri gibi temel dersler ile haberleşme teorisi, sayısal haberleşme, aktif mikrodalga, devreleri, analog haberleşme gibi alana özgü dersler de okutulur.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü için Gereken Nitelikler

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği programına girmek isteyenlerin genel akademik yetenek düzeyine sahip, fiziğe, özellikle elektrik konularına ilgili, el-göz koordinasyon yeteneği yüksek, üretken kişiler olmaları gerekir.

Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği programını bitirenler “Elektronik ve Haberleşme Mühendisi” unvanı almaya hak kazanırlar. Elektronik ve Haberleşme Mühendisleri telgraf, telefon,teleks vb. haberleşme sistemlerini tasarlar, kurar, çalıştırır ve geliştirirler.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Çalışma Alanları

Elektronik ve Haberleşme Mühendisleri Türk Telekom, resmi ve özel tv kurumları, Aselsan ( Askeri Elektronik Sanayi ), Türk Hava Yolları gibi resmi şirketlerde ya da özel hava yolu kuruluşlarında, tıp elektroniği ile ilgili firmalarda, bilgisayar sektöründe görev alabilirle

Elektronik ve Haberleşme Mühendislerinin Maaşları

Elektronik ve Haberleşme Mühendislerinin telekomünikasyon ve teknolojinin gelişmiş olduğu bölgelerde, çok uluslu veya ulusal şirketlerde, radyolarda, televizyon kuruluşlarında, sağlık sektöründe ve daha pek çok alanda iş imkanları bulabilmekteler. Elektronik ve haberleşme mühendisliği maaşı genel olarak işe yeni başlayanlar için (2019-2020) 2500 TL ile 5000 TL arasında değişiyor. Ancak bu miktar eş ve çocuk durumu , bireyim kendisini geliştirmesi ve kazandığı tecrübelerle birlikte 10.000 tl yi bile bulabilir. Ayrıca Elektronik ve Haberleşme Mühendisleri için yurt dışında da oldukça geniş bir yelpazede daha yüksek maaşlar ile iş bulunabilir. Yurt Dışında min 2000 Dollar ile iş başı yapmaları mümkün bu miktar şirkete göre farklılık göstersede zaman ve tecrübeyle 10.000 dollara kadar yükselebilmektedir.Kamuda Görev Yapacak Elektronik ve Haberleşme Mühendislerinin Maaşları ortalama 3000 ile 5000 arasında değişebilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu