Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü makalesini okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nün Amacı

Elektrik-Elektronik Mühendisliğinin amacı, kuvvetli (elektrik) ve zayıf (elektronik) akımlarla çalışan alet ve sistemlerin yapımı, geliştirilmesi, elektrik üretimi, iletimi, dağılımı ve sistemin bakımıyla ilgili eğitim ve araştırma yapmaktır.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünde Okutulan Dersler

Bu bölümde matematik ve fizik temel bilim dalları tabanı üzerinde elektronik, elektromanyetik dalga teorisi gibi haberleşme sistemlerine ilişkin dersler kuramsal ve uygulamalı olarak okutulmaktadır. Yaz aylarında staj yapılır.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü için Gereken Nitelikler

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği alanında çalışmak isteyenlerin üstün akademik yeteneğe sahip, matematik, fizik, kimya ve ekonomiyle ilgili, yetenekli, dikkatli ve üretken bireyler olmaları gerekir. Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
Elektrik-Elektronik Mühendisi üretme, iletme ve dağıtmayla ilgili sistemlerin, projelerin yapılması, geliştirilmesi, kullanılması ve denetimi gibi alanlarda üretim faaliyetlerine katkıda bulunur.Telgraf- telefon haberleşmesinden, uydu-optik haberleşmesine, enerji üretiminden, mikroelektroniğe kadar bir çok alanda faaliyette bulunur. Elektronik devre, düzen ve sistemlerin tasarlanması, geliştirilmesi ve üretimiyle ilgili işleri planlar ve yürütülmesini sağlar.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Çalışma Alanları

Elektrik-Elektronik Mühendislerinin büyük bir kısmı Türk Telekom’da ya da resmi ve özel tv kurumlarında, bir kısmı özel sektörde ya da serbest çalışmaktadırlar.Ülkemizde elektrik-elektronik mühendislerine duyulan gereksinim çok fazladır.
Elektrik elektronik mühendisliği günümüzdeki ençok tercih edilen mühendislik dallarından biridir. Bu yüzden Elektrik elektronik mühendisliğinin çalışma alanları da oldukça geniştir. Hemen her fabrikada görev alabilmekte olan elektrik elektronik mühendislerinin kamu ve özel sektörde birçok iş imkanına sahiptir.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Maaşları

Deneyim ve tecrübeler artıkça maaş miktarıda o oranda yükselebilen meslekler arasında olan Elektrik elektronik mühendisi olarak fabrikalarda ortalama ilk işe başlamada 3000 ile 4500 arasında maaşla başlamaktadırlar.
Elektrik elektronik mühendisi olan kişiler çok sayıda alanda kendilerini geliştirerek kazançlarını da üst seviyeye çekebilirler. İş dünyasında önü açık olan bu kişilerin zamanla yöneticilik pozisyonuna gelmeleriyle maaşları da çok üst düzeye çıkabilecektir.
Proje bazlı da çalışabilmekte olan elektrik elektronik mühendisleri, hizmet vereceği özel kurumun kurumsallığına ve kendi yetkinliklerine bağlı olarak 6000 TL üzerinde maaş kazanabilmektedir. Bu noktada çalışılacak kurumun da dikkatle seçilmesi faydanıza olacaktır. Tabi seçici olmak için gerekli nitelik ve donanımlara sahipseniz. Elektrik elektronik mühendisleri KPSS gibi sınavlara girerek kamu alanında da hizmet verebilirler. Kamu sektörüne başlangıç aşamasında ortalama 6,700 TL ile işe başlayan elektrik elektronik mühendisliği maaşları yabancı dil tazminatı, eş ve çocuk durumu, yüksek lisans eğitimi, unvanı gibi durumlarla değişiklik gösterebilmekte ve kurumsal markalardaki elektrik elektronik mühendisliği maaşları tecrübe süresi arttıkça ve unvan kazanıldıkça 20,000 TL’nin üzerine çıkabilmektedir.
Telekom, TEK, Türk Kablo, TRT gibi büyük özel veya devlet kurumlarının da maaşları da zaman içerisinde yukarıdaki örneğe benzerlik göstermektedir. Kit’ler de elektrik elektronik mezunlarına iş açarken; mülakatlar ile mühendisleri almaktadır. Kit’ler de başlangıç aşamasında da 4700 TL ve üzerinde maaş imkanı bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu