A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

El Salvador Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

El Salvador, Orta Amerika bölgesinde yer alan bir ülkedir. Güney kıyısında Büyük Okyanus bulunan El Salvador’un resmiyette geçen adı El Salvador Cumhuriyeti olmaktadır. Bulunduğu kıtanın en fazla nüfusa sahip ülkesi olan El Salvador, sanayileşme anlamında da bölgenin önde gelen ülkeleri arasında yer almaktadır. Resmi dil olarak İspanyolcayı kabul etmiş olan El Salvador, para birimi olarak ise Amerikan Doları kullanmaktadır.

El Salvador’un Nüfusu

El Salvador’un nüfusu, Orta Amerika bölgesindeki rakamların oldukça üstündedir. Verilerden yola çıkılarak 2018 yılında yapılan tahminlere göre, El Salvador’da yaşayan 6 milyon 420 bin kişi bulunmaktadır. Nüfus dağılımına bakıldığı zaman ülkenin %90’ı melez kökenlidir. Kalan azınlıkları ise beyaz insanlar ve eski Amerika yerlileri oluşturmaktadır. El Salvador, çoğunlukla Hristiyanlık dinini benzememiş insanlardan oluşmaktadır. Halkın %86’lık bölümü Katolik kilisesine bağlıdır. Geri kalan kısımlar çeşitli dinlerden oluşmaktadır. Müslümanlık dinini benimsemiş insan sayısı da 20 bine yakındır.

El Salvador nüfusunun %80’i okuma yazma bilmektedir. Halk genel olarak oldukça gençtir. Ülkenin yaş ortalamasına bakıldığı zaman 26 olduğu görülmekte ve bu rakam çalışan nüfusun dinamik olduğunun sinyallerini vermektedir. El Salvador hapishanesi, yurtdışındaki insanları korkutmaktadır. Zira bu ülke çeteleri nedeniyle kötü bir üne sahip olmuştur. Ancak yerel halk, misafirperver tavırlar sergilemektedir.

El Salvador’un Tarihi

El Salvador’un tarihi, sömürgecilik hareketlerine maruz kalması ile anılmaktadır. Zira El Salvador’un Avrupa ülkeleri tarafından keşfedilmesi, bu ülkeye yapılacak olan sömürgelerin ilk damlası olmuştur. İspanyol bir kâşif tarafından bulunan El Salvador, keşfedildiği zaman etnik grupların yaşamakta olduğu topraktı. Ancak Avrupa ülkelerinden olan İspanya yaklaşık 300 yıl boyunca hem El Salvador’u hem de çevre adaları işgal ederek bu ülkelerin gelişmesini engelledi. El Salvador, İspanya’ya uzun bir süre maruz kaldığı için günümüzde İspanyolca dilini konuşmaktadır.

El Salvador, benzer durumda olan ülkelerden daha önce bağımsızlığını kazanmıştır. 1841 yılında dışa bağımlılığını kesen El Salvador, 1970’li yıllara gelindiği zaman iş çatışmaların baş gösterdiği bir ülke haline gelmişti. Bu dönemlerde sol ve sağ çatışmaları görülmekteydi.

El Salvador’un Bayrağının Anlamı

El Salvador’un bayrağının anlamı, ülkenin coğrafi konumu ve toplumun durumu ile alakalı bilgi vermektedir. Üç enine parçaya bölünmüş bayrakta sırasıyla mavi, beyaz ve mavi renkler bulunmaktadır. Mavi renkler, okyanusu ve gökyüzünü temsil etmektedir. Beyaz renk ise barışın sembolüdür. Bayrağın tam ortasında yer alan sembol ise, ülkenin resmi armasıdır.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu