Atasözleri

El Elden Üstündür Atasözünün Anlamı Nedir?

El Elden Üstündür Atasözünün Anlamı Nedir?

El elden üstündür atasözü çoğu zaman deyimler ile karıştırılan bir atasözüdür. El elden üstündür sözü nahif ve mütevazı olmanın altını çizer. El elden üstündür sözü ile anlatılmak istenen, bir kişiden daha iyisinin her zaman olabileceğidir. Hiç kimse herkesten üstün olamaz. Bir konuda iyi olmak üstün olmak anlamına gelmemektedir. Bir konuda iyi olduğu için mütevazılığı bırakarak kendisinin en iyi olduğunu ima eden kişilere el elden üstündür atasözü ile yanıt verilebilir.

Herkes her zaman kendisinden daha iyi olan kişiler ile tanışabilir. Bir konuda yeterli olmak hiçbir zaman mümkün olmayacak bir durumdur. Dünyanın, zamanın, şartların ve ihtiyaçların düzensiz bir şekilde değişmeye devam etmesi de bu durumu tetikler. Her insan kendini geliştirmek zorundadır ve gelişimini tamamladığını düşünmek doğru olmayan bir düşünce biçimidir. Bu neden ile de el elden üstündür gibi atasözleri ve deyimler ortaya çıkmıştır.

El Elden Üstündür Ne Demek?

Elin elden üstün olması birçok farklı kaynak tarafından açıklanmıştır. Elin elden üstün olması, insanların aşırı özgüven ile hata yapmalarını da engellemek için kullanılır. Farklı nedenlerden dolayı ama aynı amaca yönelik kullanılan el elden üstündür atasözü günümüzde hala bilinmektedir. Halk arasında aktif bir biçimde kullanılmaya devam edilen el elden üstündür atasözü, yeni jenerasyonlar tarafından da tanınmaya başlamıştır.

Kültürün ana yapıtaşlarından biri olan sözlü kültür ögeleri milletlerin var olabilmesini ve özerkleşmelerini sağlar. Bu neden ile de birçok atasözü ve deyim, yeni nesillere de aktarılmak istenir. Mitler, mitolojiler, efsaneler ve daha birçok unsur nesillere aktarılmaya devam edilir.

Veren El Alan Elden Üstündür Hadisinin Anlamı Nedir?

Veren elin alan elden üstün olması ile el elden üstündür sözleri birbirine karıştırılabilmektedir. Aynı anlamlar için kullanılan her iki söz öbeği de atasözüdür. Veren elin alan elden üstün olması, paylaşmanın ve dayanışmanın öneminden kaynaklanır. Bu neden ile de el elden üstündür ve veren el alan elden üstündür gibi sözler kullanılarak yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma gibi iyi niyetlerin önemi vurgulanır.

⇒ Daha Fazla Atasözleri ve Anlamları İçin Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Başa dön tuşu