A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Ekvator Ginesi nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Ekvator Ginesi, Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan bir Afrika ülkesidir. Afrika kıtasının en küçük ülkelerinden bir tanesi olan Ekvator Ginesi, etnik grupların çoğunlukta olduğu sayılı ülkelerden biridir. Ekvator Ginesi isminin anlamı ise “Ekvatorda siyahilerin yaşadığı ülke” olmaktadır. Ekvator Ginesi başkenti, ülkenin en büyük ikinci şehri olan Malabo’dur. Ülkedeki en yoğun nüfuslu kent ise, Bata olmaktadır. Para birimi CFA Frangıdır. Bu para birimi, Afrika’da 14 farklı ülke tarafından kullanılmaktadır.

Ekvator Ginesi’nin Nüfusu

Ekvator Ginesi’nin nüfusu, 2015 yılında yapılan sayım sonucunda 2020 yılında tahmin edilmiştir. Tahminlere göre Ekvator Ginesi 1 milyon 454 bin nüfusa sahiptir. Ülke nüfusunun büyük bir kısmı etnik gruplardan oluşmaktadır. Etnik grupların fazlalığı ile ön plana çıkan Ekvator Ginesi, etnik grupların en fazla yaşadığı ülkelerden bir tanesidir. Eskiden nüfusun %20’sini oluşturan Bubiler, günümüzde yok denecek kadar azdır. Ülkede %85,7 oranında Frang etnik topluluğu yaşam sürdürmektedir.

Ekvator Ginesi nüfusu, oldukça gençtir. Yapılan araştırmalara göre, nüfusun yalnızca %3’ü 65 yaşının üzerindedir. Bu ülkede yaşayan 0 ila 24 yaş arası genç nüfus, toplam nüfusun yaklaşık olarak %60’ını oluşturmaktadır. Bu nedenle Ekvator Ginesi ülkesinin genç ve dinamik bir yapısı olduğu sonucuna varılabilmektedir. Ülkedeki okuma yazma bilen vatandaşların oranı da, diğer Afrika ülkelerine göre oldukça yüksektir. Verilere göre Ekvator Ginesi vatandaşlarının okuma yazma bilme oranı %93’tür. Bu tabloya bakılacak olursa, eğitim oranı da iyi seviyelerdedir.

Ekvator Ginesi’nin Tarihi

Ekvator Ginesi’nin tarihi, kötü anılar ile dolup taşmaktadır. Uzun yıllar boyunca Portekiz ve İspanya tarafından yönetilmiş olan Ekvator Ginesi, sömürge kolonilerinin ilk parçası olmuş ve uzun yıllar boyunca sömürgecilik hareketlerine maruz kalarak gelişememiştir. Ülkenin tam bağımsızlığına kavuşması, 1968 yılına dayanmaktadır. Ancak bu tarihten sonra da bazı iç sorunlar nedeniyle ülke geride kalmıştır.

Ekvator Ginesi ekonomisi, 1968 yılında kötü bir döneme girmiştir. Zira o zaman başa geçen başkan, diktatör bir davranış sergileyerek uyumsuz davranan insanların öldürülmesi emrini vermiştir. Bu kötü rejime dayanamayan halk, çevredeki ülkelere sığınmış ya da kaçamadan hayatını kaybetmiştir.

Ekvator Ginesi’nin Bayrağının Anlamı

Ekvator Ginesi’nin bayrağının anlamı, ülkenin durumunu anlatmaktadır. İlk olarak 1968 yılında kullanılan bayrak, ufak değişmelere uğrayarak bugünkü halini almıştır. Bayraktaki yeşil renk doğayı, kırmızı renk bağımsızlığı, beyaz renk barışı ve mavi renk ise Ekvator Ginesi adalarını temsil etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu