A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Ekvador Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Ekvador, Güney Amerika’da bulunan bir kıyı ülkesidir. Deniz ile doğrudan bağlantısı olan Ekvador, batı kısmında Büyük Okyanus ile bağlantılıdır. Büyük Okyanus’ta bulunan Galapagos Adaları’nın yönetimi Ekvador ülkesindedir. Ekvador, adını ekvator çizgisinden almıştır. Zira ekvator çizgisi, ülkeyi iki parçaya bölmektedir. Ekvador ülkesini ikiye bölen ekvator çizgisi, pek çok turistin uğrak noktası haline gelmiştir. Ekvador dili, İspanyolca olmaktadır. Ancak yerel halk kendi etnik dillerini konuşabilmektedir. Ekvador, para birimi olarak ise Amerikan Doları’nı kullanmaktadır.

Ekvador’un Nüfusu

Ekvador’un nüfusu, verilerden yola çıkılarak 2020 yılında 17.084.358 olarak tahmin edilmektedir. Nüfusun %79 gibi büyük bir bölümü İspanyol kökenlidir. Geri kalan kısımlar ise azınlık olup, melez ve diğer ırklardan meydana gelmektedir. Ekvador başkenti Kito olmaktadır. Ancak en fazla nüfusa sahip olan il Guayaquil’dir.

Ekvador nüfusu, genellikle kıyı kesiminde yoğunluk göstermektedir. Geri kalan kısımlar, genellikle az insanın yaşadığı ve önemli tesislerin bulunduğu alanlardır. Orta gelirli olarak kabul edilen Ekvador, geçiminin büyük bir kısmını petrol ile sağlamaktadır. Daha önce de bahsettiğimiz önemli tesislerin bulunduğu kısımlarda da petrol rezervleri mevcuttur. Geri kalan ekonomi ise tarım ve ihracat ile sağlanmaktadır.

Ekvador’un Tarihi

Ekvador’un tarihi, 3 adet bağımsızlık mücadelesinden oluşmaktadır. Latin Amerika ülkelerinin İspanya’ya bağlı olduğu zamanlarda, bağımsızlık çağrısını oluşturan ilk ülke Ekvador’dur. Ekvador’un bu çağrısından sonra pek çok Latin Amerika ülkesinde bağımsızlık kazanmak için mücadeleler başlamıştır.

1822 yılında tam bağımsız hale gelen Ekvador ülkesi, kendi içinde sorunlar yaşamıştır. Bu sorunların temel nedeni ise, yönetimdeki insanların sık sık değişmesidir. Bu nedenle insanlar arasında anlaşmazlıklar baş göstermiştir. İlk başlarda askeri güçler tarafından yönetilen Ekvador, daha sonra demokratik sisteme geçmiştir. Ancak ani değişimlerin olması, ülke birliğinin uzun bir süre boyunca dengesiz kalmasına neden olmuştur. Ekvador, günümüzde Birleşmiş Milletler üyesi olmaktadır. Tarihte karşılaştığı sorunları yenerek Amerika’ya petrol ihraç etmekte ve ekonomisini büyük ölçüde düzeltmektedir. 

Ekvador’un Bayrağının Anlamı

Ekvador’un bayrağının anlamı, ülkenin geçmiş yaşantılarından esinlenerek oluşturulmuştur. 1860 yılında oluşturulan bayrak, 1900 yılında yasalarca kabul edilerek resmi şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bayrağın yarısını kaplayacak şekilde oluşturulmuş altın sarısı rengi, alt kısmı ise yarıya bölen mavi ve kırmızı renk bulunmaktadır. Bayrağın ortasında ise ülkenin amblemi mevcuttur. Sarı renk Ekvador ülkesindeki zenginliği ifade etmektedir. Orta kısımdaki mavi renk özgürlüğü, kırmızı renk ise bağımsızlığı ve bu uğurda dökülen kanı temsil etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu