Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Ekonometri Bölümü Hakkında Bilgiler

Ekonometri Bölümü Hakkında Bilgiler adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Ekonometri Bölümü Hakkında Bilgiler makalesini okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.

Ekonometri Bölümü Hakkında Bilgiler

Ekonometri Bölümü’nün Amacı

Ekonometri Bölümü iktisat kanunlarının niceliksel ( kantitatif ) olarak ortaya konması ve çeşitli iktisat sorunlarının niceliksel olarak incelenmesi, uygun kararların alınması gibi konularda eğitim ve araştırmalar yapar.

Ekonometri Bölümünde Okutulan Dersler

Eğitim süresi 4 yıl olan bu bölümde okutulan derslerde daha çok iktisadi konulara, uygulamalı olarak da matematik, istatistik, yöneylem ve bilgisayar konularına ağırlık verilir.

Ekonometri Bölümü için Gereken Nitelikler

Ekonometri bölümüne girmek isteyen bireylerin öncelikle sayısal düşünme yeteneği yüksek, sayılarla uğraşmaktan sıkılmayan, sosyal olaylara ilgili ve disiplinli çalışmaya alışkın bireyler olmaları gerekmektedir.

Ekonometri Bölümü Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Ekonometri bölümünden başarıyla mezun olan öğrencilere “Ekonometrist” unvanı verilir. Ekonometristler, Öğrenim hayatı boyunca iktisat öğrencilerinin aldıkları önemli temel ve uygulamalı iktisat derslerinin birçoğunu aldıkları için iktisat mezunlarının çalışabileceği tüm alanlarda çalışabilir ve aynı veya benzer işleri yapabilirler.

Buna ek olarak aldıkları dersler daha çok sayısal bilgilere dayalı olduğu için çalıştıkları kamu veya özel sektör kuruluşlarının araştırma birimlerinde mikro ve makro iktisat, uluslar arası iktisat ve yöneylem alanlarında uygulamaya dönük araştırmalar yapabilirler.

Çalışma Alanları

Bu bölümü bitirenler iktisat, yönetim ve işletme mezunlarının çalışabileceği tüm alanlarda çalışabilirler; ancak daha çok bu alanların uygulama birimlerinde görev alırlar.

Ekonometri Bölümü Mezunlarının Maaşları

kamuda çalışacak ekonomistlerin ortalama maaşları aşağıdaki tabloda verilmiştir bilgisayarınıza indrip ayrıntılı kontrol edebilirsiniz ancak eş durumu, görev yeri, çocuk sayısı gibi etkenlerle maaşınız biraz daha artabilir.

Özel sektörde ise ekonomistler kamu alanına göre daha fazla kazanma olasılığına sahiptirler yeni başlamış bir ekonomist minumun 3000 tl ile başladığı işe edindiği tecrübe ve deneyimlerle zamanla 15 .000 tl ile 20.000 tl arasında çok rahat bir şekilde kazanabilmektedir.

Ekonomist aylık net maaş tablosu

 

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu