Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Eczacılık Bölümü Hakkında Bilgiler

Eczacılık Bölümü Hakkında Bilgiler adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Eczacılık Bölümü Hakkında Bilgiler makalesini okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.

Eczacılık Bölümü Hakkında Bilgiler

Eczacılık Bölümü’nün Amacı

Eczacılık programında, sentetik, yarı sentetik veya biyolojik kökenli ilaç hammaddelerinin elde edilmesi, fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi, değerlendirilmesi, kaliteli ilaç üretimi ve ilaçların saklanması, kullanılması gibi konularda eğitim ve araştırma yapar.

Eczacılık Programda Okutulan Dersler

Eczacılık programında,Eczacılığa Yönelme, Genel Kimya, Matematik, Analitik Kimya, Kimya Uygulamaları, Davranış Bilimleri, Fizyoloji, Teknoloji Uygulamaları, Klinik Biyokimya, Farmasötik Kimya, Farmakognozi, Mikrobiyoloji, Eczacılık Tarihi ve Deontoloji, Organik Kimya, İlaç Form. gibi dersler okutulmaktadır. Eczacılık fakültelerinde dersler kuramsal ve uygulamalı olarak yürütülür.

Öğrenciler uygulama derslerini bağlı bulundukları fakülte laboratuarlarında sürdürmekte ve öğretim süresi boyunca değişik yıllara dağılmış olarak eczaneler, hastaneler vb. endüstride zorunlu staj yapmaktadırlar.

Eczacılık Bölümü için Gereken Nitelikler

Eczacılık programına girebilmek ve bu fakültede başarılı olabilmek için akademik yeteneğe ve bilimsel meraka sahip olmak, sabırlı ve güleryüzlü olabilmek,fen bilimlerine ve özellikle kimyaya ilgi duymak gerekir.

Eczacılık Bölümü Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Eczacılık bölümünü bitiren öğrencilere “Eczacı” unvanı verilir. Eczacı, sağlık hizmetleri grubundan bir meslek adamı, aynı zamanda bir ticaret adamıdır. Serbest eczacı olarak ilaç alıp satmak bir ticaret işidir. Ancak halka ve sağlık memurlarına ilaçların kaliteleri, nitelikleri hakkında bilgi verme ve tavsiyelerde bulunma işleri dolayısıyla eczacılık bir sağlık mesleğidir.

Eczacılar reçetelerde doktorlarca istenen hazır ilaçları müşteriye satar, hazırlanması gerekli ilaçları hazırlar, reçetesiz satılan ilaçlar konusunda müşterileri uyarır. Eczacılar çalışmalarını laboratuar, eczane gibi ilaç kokularının yaygın olduğu kapalı yerlerde yürütme durumundadırlar.

Bu nedenle eczacı olmak isteyen bir bireyin bu çalışma ortamını dikkate alması yararlı olur. Bir eczacının ekonomi ve alım satım işlerine de ilgi duyması, çalışmalarında çok dikkatli ve titiz davranması, sorumluluk bilinci ile hareket etmesi gerekmektedir.

Eczacılık Bölümü Mezunlarının Çalışma Alanları

Eczacılık Bölümü Mezunları genelikle kendilerine veya başkalarına ait eczanelerde, hastanelerin eczanelerinde sorumlu eczacı olarak, laboratuarlarda, ilaç endüstrisinde araştırmacı veya ilaç tanıtıcısı olarak çalışırlar, küçük bir kısmı ise eğitim ile uğraşırlar. Eczacılık fakültesi mezunlarının kamu kuruluşlarında iş bulma olanağı son yıllarda çok azalmış görülmektedir. Serbest eczacı olmak isteyenler için de eczane açacakları bölge ya da şehir önem kazanmaktadır.

Eczacı Maaşları

Eczanelerde eczacı olarak çalışan personeller staj yaptıkları mezun oldukları ilk sene içerisinde dahi yüksek ücretler almabimektedir. Eczacı yardımcısı olarak çalıştıkları dönemde 3 bin ile 5 bin Türk Lirası arasında işletmesine göre kazanabilmektedirler bu miktara yol ve yemek dahil değildir.

Yol ve yemek için ayrıca ücret ödenir.Ayrıca eczacılık mezunu bir çalışan yıllar içerisinde deneyim ve tecrübe kazandıktan sonra aldığı ücret katlanabilmektedir.

Genel olarak şunu söyleyebiliriz eczacı olarak çalışanlar 4 bin Türk Lirası ile 10 bin Türk Lirası arasında ücret alabilmektedir. Tabi bu noktada çalıştıkları şehir, eczanenin faaliyet yürüttüğü bölge, eczanenin aylık cirosu gibi faktörlere bağlı olarak ücretlerde değişiklik olabilmektedir.

Kendi eczanesini açan eczacılar ise ilk yıllarında 7 bin ile 15 bin Türk Lirası arasında para kazanabilir. Eczane masrafları, çalışan masrafları, vergiler gibi giderlere bağlı olarak eczane sahibi eczacının cebine kalan ücret değişiklik gösterebilmektedir. zamanla bu ücret yerine göre 20 tl yide bulabilir.

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu