Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Ebelik Bölümü Hakkında Bilgiler

Ebelik Bölümü Hakkında Bilgiler adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Ebelik Bölümü Hakkında Bilgiler makalesini okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.

Ebelik Bölümü Hakkında Bilgiler

Ebelik Bölümünün Amacı

Ebelik programı, gebelik döneminde gebeliğin teşhisi ve gözetimi ile normal doğum yaptırmakla görevli kişilerin oluşturduğu en önemli tıbbi mesleklerden biridir. bu mesleği yapan kişilere “ebe” denir. Ebelik görevini genellikle kadınlar icra etmesi ile birlikte, bazı batı ülkelerinde erkeklere de ebelik hakkı tanınmıştır.

Ebelik Bölümünde Okutulan Dersler

1.Yarıyıl Dersleri ; Ebeliğe Giriş ,Anatomi,Mikrobiyoloji-Parazitoloji ,İngilizce I , Türk Dili I, Embriyoloji , Histoloji , Meslek Esasları I, Psikoloji,Ebelikte Kişiler Arası İlişkiler, Bilgisayar , Sosyal Seçmeli I

2.Yarıyıl Dersleri ; Fizyoloji , Biyokimya , İngilizce II , Türk Dili II , Meslek Esasları II , Genetik , Sosyal Seçmeli II

3.Yarıyıl Dersleri ; Patoloji , Epidemiyoloji , İngilizce III , A.İ.İ.T. I , Doğum Bilgisi I , Beslenme , Gebelikte Dahili ve Cerrahi Hastalıklar ,Farmakoloji

4.Yarıyıl Dersleri ; Doğum Bilgisi II , Ana Çocuk Sağlığı Eğitimi , Aile Planlaması , Sağlık Sosyolojisi , A.İ.İ.T.II , İngilizce IV ,Yaz Stajı (Doğum Bilgisi II) ,Yaz Stajı (Doğum Bilgisi I)

5.Yarıyıl Dersleri ; Doğum Bilgisi III , Çocuk sağlığı ve Hastalıkları , Ruh Sağlığı , Mesleki İngilizce I

6.Yarıyıl Dersleri ; Mesleki İngilizce II , Afetlerde Bakım ve İlkyardım , Doğum Bilgisi IV , Kadın Sağlığı ve hastalıkları Bilgisi , Biyoistatistik , Yaz Stajı(Doğum Bilgisi III)

7.Yarıyıl Dersleri ; Ebelik Tarihi ve Deontoloji , Mesleki İngilizce III , Anne Yenidoğan Sağ. ve Hizm. , Büyüme-Gelişme , Ebelikte Yönetim , Ebelikte Araştırma

8.Yarıyıl Dersleri ; Üreme Sağlığı , Ebelikte Öğretim(Seç) , Mesleki İngilizce IV , Klinik Uygulama , Yaz Stajı(Doğum Bilgisi IV)

Ebelik Bölümü için Gereken Nitelikler

Ebelik bayanlara açık bir meslektir. Ebe olmak isteyen bir bireyin sağlık konularına ilgi duyan, insanlara yardım etmekten mutlu olabilen, sorumluluk duygusu güçlü bireyler olmaları gerekir.

Ebelik Bölümü Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Ebelik programını bitirenlere “Ebe” unvanı verilir. Ebelik, temelde annenin ve çocuğun, genelde ailenin ve toplumun sağlığını korumayı amaçlayan bir hizmettir.

Bu hizmet, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemlerde annenin düzenli izlenmesinden, gerekli bakım ve eğitimin verilmesinden, normal doğumların yapılmasından, normalden sapma durumlarının teşhis edilip sağlık örgütüne sevk edilmesinden, aile planlaması eğitimi ve uygulanmasından, 0 – 6 yaş grubu çocukların büyüme ve gelişmelerinin izlenmesi ve aşılarının yapılmasından, genel sağlık kuralları, beslenme, ilk yardım, aşı, bulaşıcı hastalıklardan korunma ve savaşla ilgili konularda bireye, aileye, topluma sağlık eğitimi verilmesinden, sağlık hizmetlerinde kullanılan sayısal verilerin toplanmasından sorumlu bir meslektir.

Ebenin temel görevi, bireyin, ailenin ve toplumun sağlığını koruma, yükseltme ve sürdürmedir. Ebeler, koruyucu sağlık hizmetlerinde çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerinde, sağlık hizmetlerinin sosyalleştirildiği bölgelerde, tedavi edici sağlık kurumlarında, doğumevleri ve hastanelerin doğum kliniklerinde görev alabilirler.

Ebelik Bölümü Mezunlarının Çalışma Alanları

Ebeler, kırsal alana sağlık hizmetlerinde denetici ebe, ziyaretçi ebe olarak; tedavi kurumlarında, doğum hane ve aile planlaması kliniklerinde sorumlu ebe, klinik ebesi ya da eğitimci ebe olarak görev alırlar.

Ülkemizde ana – çocuk sağlığı ve aile planlaması hizmetlerinin etkin biçimde götürülmesinde iyi yetişmiş ebeye ve ebelik hizmetlerinde denetime ihtiyaç vardır. Sağlık hizmetlerinde sosyalleştirme çalışmalarının yaygınlaşması ile ebelerin bu alanlarda iş bulma olanakları artmaktadır.

Ebelerin Maaşı

Kamuda Ebe maaşları Ocak 2019 yılında yapılan zamlar ile yeni başlayan ebe maaşları 3900 ila 4200 Türk Lirası dolaylarına gelmiştir. Ocak 2020 zamlı ebe maaşı da 4400-4700 TL civarlarında olması beklenmektedir vermiş olduğumuz maaş fiyatlarındaki farklılıkların sebebi her kuruluşta ayrı ek gelirlerinin olmasındandır.

Özel sektörde başlangıç olarak birçok hastane ve klinik ortalama 2020 TL ile 3000 arasında maaş ile başlatmaktadır ama bu hepsi için geçerli değildir.Ayrıca Ebelik yapcak bireyin tecrübe ve deneyimlerine bağlı olarak bu miktar 10.000 tl ye kadar ulaşabilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu