Önemli Günler ve Haftalarİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Dünya Çocuk Kitapları Haftası

Dünya Çocuk Kitapları Haftası

Dünya Çocuk Kitapları Haftası, hafta boyu süren uluslararası bir kitap kutlamasıdır. 1919’da başladı ve şu anda dünya çapında kütüphanelerde, okullarda ve kitapçılarda kutlanıyor. Dünya Çocuk Kitapları Haftası sırasındaki tipik aktiviteler arasında yazarların ortaya çıkışı, hikaye anlatımı ve kitaplarla ilgili diğer aktiviteler bulunur.

Pek çok çocuk okumayı sever ve pek çok çocuk kitabı sadece onlar için yazılmıştır. Çocuk kitapları haftası hem ebeveynler hem de kitap severler için heyecan verici bir zaman olabilir. 

Birçok çocuk kitabı etkinliği, haftayı unutulmaz ve renkli kılan bir ay süren etkinliğe uyacak şekilde temalıdır. Dünya Çocuk Kitapları Haftası için harika bir etkinlik, hafta boyunca yayınlanan ve ana karakterlerin yanı sıra bilinen tüm bağlantıları içeren tüm kitapların bir kitap çizelgesini oluşturmak olacaktır.

Hafta boyunca veliler ve çocuklar okuma yarışmaları, yazar röportajları, trivia oyunları, kitaplarla ilgili paneller gibi birçok eğlenceli aktiviteye katılabilirler. Olaylar, belirli bir kitabın teması etrafında veya ebeveynin veya çocuğun sahip olduğu bir menfaat temelinde koordine edilebilir. 

Örneğin, çocuk sıhhi tesisatla ilgili kitaplarla ilgileniyorsa, tesisatçılar hakkında hikayeler okuyabilir. Tarihsel kurgu ile ilgileniyorlarsa, ünlü tarihi şahsiyetler hakkında biyografiler okuyabilirler.

Okuma, çocuk kitapları haftası ile ilgili en önemli etkinliktir. Pek çok çocuk her hafta, her gün okuması için bir kitap tutmaya teşvik edilir. Ebeveynler ve diğerleri, seçimleri okumak ve puanı tutmak için önerilerde bulunarak katılabilir.

Bu, çocukların yüksek sesle okuma alıştırması yapmalarına ve belirli kelimeleri ve cümleleri vurgulama becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Ayrıca, çocukları dikkatli olmaya ve grup tartışmalarına katılmaya alıştırır.

Çocukların yapmaları için teşvik edilen bir diğer etkinlik ise hafta boyunca okudukları kitaplarla ilgili afişler yapmaktır. 

Bu posterler evin her yerindeki ilan tahtalarına asılabilir veya okula götürülerek duvarlara asılabilir. 

Bu posterlerde alıntılar, başlıklar ve hatta çocukların kendileri tarafından yazılmış kitap incelemeleri olabilir. Posterlere ek olarak, evin dışında başka etkileşim biçimleri de yer alabilir. Örneğin, aile yürüyüşe çıkmak, etiket oyunu oynamak veya kütüphaneye gitmek ve çocukların okumadığı kitapları aramak için organize olabilir.

Çocukları etkileşime sokmanın ve eğlenmelerini sağlamanın bir başka yolu da çocukların okuduklarına göre kitap yazmaktır. Bir örnek, kelebeklerle ilgili bir çocuk kitabıdır. 

Çocuklar kitabı okumaya başladıktan sonra, kelebekler hakkında bildikleri veya bilmek istedikleri her türlü şeyi bulabilirler. Çocuklar öğrendiklerini okuyup yazarken, bulgularını bir deftere kaydedebilirler. 

Daha sonra bir sonraki sınıf veya okul oturumu geldiğinde, çocuklar not defteri bilgilerini sınıfla veya öğretmenle paylaşabilirler.

Son olarak, birçok okul, çocuklara sınıf ortamı dışında kitaplar hakkında bilgi edinme fırsatı vermek için kitap gezileri düzenlemektedir. Bu kitap gezintilerinde öğretmenler, oyun alanlarında, yemekhanelerde veya sınıflarda dolaşırken öğrencilerin önüne kitap dağıtır veya edebiyat yerleştirir. 

Amaç, çocukların okudukları şeyler ve neden okudukları hakkında düşünmelerini sağlamaktır. Bunu yaparak öğretmen öğrencilere okumanın sadece zaman kaybı olmadığını, aynı zamanda yapmaları için iyi bir şey olduğunu gösterir.

Çocuklarınızı kitap okumaya teşvik etmenin birçok yolu vardır. Çocuğunuzun sevebileceği kitap türleri hakkında düşünmek için biraz zaman harcamanız gerekebilir. Bir kitaba veya bir dizi kitaba karar verdikten sonra, onu onlar için eğlenceli hale getirmenin yollarını bulmaya çalışın. Çocuklarınız onlara okumayı seçtiğiniz her şeyden keyif alacaklar, çünkü bunun eğlenceli olması gerekiyor.

 

Dünya Çocuk Kitapları Haftası İle İlgili Özlü Sözler
Dünya Çocuk Kitapları Haftası İle İlgili Şiirler
Dünya Çocuk Kitapları Haftası İle İlgili Okuma Parçası
Dünya Çocuk Kitapları Haftası İle İlgili Bilmece ve Fıkra
Dünya Çocuk Kitapları Haftası İle İlgili Konuşma Örneği
Dünya Çocuk Kitapları Haftası İle İlgili Oyun (Piyes)
Dünya Çocuk Kitapları Haftası İle İlgili Monolog
Dünya Çocuk Kitapları Haftası İle İlgili Şarkı

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu