Önemli Günler ve Haftalar

Dünya Çocuk Kitapları Haftası İle İlgili Oyun (Piyes)

Dünya Çocuk Kitapları Haftası İle İlgili Oyun (Piyes)

GÜZEL OLMAK YETMEZ

(İki kişilik oyun)
(Sahnenin bir kenarında masa. Masa örtüsü, masanın altındaki çocuğu gizleyecek kadar uzun, yere değiyor. Zeynep, bir baterin edasıyla sahneye girer.Oyun süresince elindeki aynaya bakar.)

Zeynep : (Dans ederek) Nasılım ayna? Güzelim değil mi? (Saçlarını savurur) Ama doktor olmak için güzellik yetmiyormuş. Böyle diyor öğretmenim. Akıllı olmak gerekiyormuş. Akıllı olmak için ne yapmak gerek, biliyor musun?

Ses: (Masanın altındaki çocuktan gelir) Okumalısın…

Zeynep : Vay canına, bildin.!. Evet, okumalıymışım. Hem de çok… Büyük adamlar da öyle yapmışlar. Sen de onlar gibi olmak istiyorsan, televizyonu az izlemelisin.Boş zamanlarında ise kitap, dergi gazete…

Ses: Okumalısın…

Zeynep: (Kuşkuyla masadan yana bakar. Sonra dönüp oyunu sürdürür.) Tabi ya, okumalısın. Kolay şey mi bu? Hayatın okumakla geçecek. Sonunda başarılı ve mutlu bir insan olacaksın. Annem, babam, öğretmenim, şu kitaplar da (Kitapları gösterir) aynı şeyi söylüyorlar. Diyorlar ki….

Ses: Okumalısın…

Zeynep : (Ayaklarının ucuna basarak masaya yaklaşır) Evet ya, okumalıyım. (Örtüyü kaldırır, kardeşini görür.) Ama önce senin canına okumalıyım! (Kardeşi masanın altından çıkıp kaçarken, Zeynep de gülerek onu
kovalar.)

Aziz SİVASLIOĞLU

⇒ Dünya Çocuk Kitapları Haftası İle İlgili Diğer Yazılar İçin Dünya Çocuk Kitapları Haftası Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu