Dünya Çocuk Günü İle İlgili Monolog

Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email
Dünya Çocuk Günü

Dünya Çocuk Günü İle İlgili Monolog

Dünya Çocuklarının Konuşmaları

Sarı Çocuk: Merhaba arkadaşlar!
Ben Uzak Doğu’dan, ta Japonya’dan geliyorum. Babam sizin ülkenizde çalışıyor. Bugün hem onu, hem de sizleri görmek için buraya geldim. Adım Huan. Rengim sarı, gözlerim çekik ama, ben de sizin gibi bir çocuğum. Japon kardeşinizim ben. Hepimiz okuyup adam olunca söz sahibi olacağız. Dünyamızı barış
bolluk içinde yaşatmaya çalışacağız. Öyle değil mi? Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum arkadaşlar.

Zenci Çocuk: Merhaba! Merhaba arkadaşlar
Ben de Afrika’dan geliyorum. Dünya Çocuk Günü’nde bizi unutmayın diye… Afrika’ da açlıktan hastalıktan ölen kardeşlerimiz için bir şeyler yapalım diye… Adım Muhammed. Rengim kara. Afrika’nın kara yazısı gibi… Bir an önce büyümeye bakalım arkadaşlar. Akıllı, barışsever insanlar olalım. El ele verince, açlıklar, korkular biter. Afrikalı çocuklar adına hepinizin Çocuk Günü’nü kutlarım. Sizleri unutmayacağım. Siz de Afrikalı çocukları unutmayın, olmaz mı?

Kızılderili Çocuk: Ben Mavi Tüy. Bir Kızılderiliyim. Amerika’dan geliyorum. Atalarım benim, yemyeşil kırlarda, küçük çadırlarda yaşarlardı. Özgürce yaşarlardı. Şimdi o güzel kırları, mavi gökleri, şırıl şırıl suları bulmak kolay mı? Benim de dileğim, denizlerin, göklerin, toprakların eskiden olduğu gibi tertemiz olması. Her şeyi insanlar kirletiyor madem, yine onlar temizlemeli. Ağacın, kuşun balığın, bizonun bunda ne suçu var ki? Yemyeşil, masmavi bir dünya diliyorum. Hepinizi çok ama çok seviyorum. Manitu (Tanrı) hepimizi korusun, kardeşlerim.

Beyaz Çocuk: Hello arkadaşlar! Adım Karelin. Fransızım ben. Orada Türk kardeşlerim var, sizin gibi hepsi: Güler yüzlü, cana yakın. Görüyorsunuz ben de beyaz tenliyim. Ama bu hiçbir şeyi değiştirmez ki.. Rengi ne olursa olsun, tüm çocuklar kardeşimdir. Kardeşlerimin arasında böyle bir ayrım yapabilirmiyiz? Kardeşlerimizin aç, hasta, okulsuz, evsiz yaşamasını ister miyiz hiç? Ben de mutluluk ve başarı diliyorum size. Size ve dünyadaki tüm kardeşlerimize. İnanıyorum ki, dünya bizimle cennete dönecek. Herşey eskisinden de güzel olacak.
(Hep birlikte “Sev Dünyayı adlı şarkıyı söylerler)

Aziz SİVASLIOĞLU

⇒  Dünya Çocuk Günü İle İlgili Diğer Yazılar İçin » Dünya Çocuk Günü « Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz

İLGİLİ YAZILAR

TYT Deneme Sınavları PDF İndir
Araştırma
Editör

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2022)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2022) konu başlığı altında sizler için Üniversiteye giriş ilk sınavı olan TYT için, farklı kaynaklardan derlediğimiz  PDF formatında deneme sınavlarını